Severní Korea vyplavila svého jižního souseda vodou z přehrady

Severní Korea nečekaně vypustila přehradu, v Jižní Koreji kvůli tomu zahynulo nejméně šest lidí. Soul proti tomu protestuje a požaduje po Pchjongjangu omluvu. K incidentu došlo v době, kdy režim Kim Čong-ila po více než 18 měsících zahájil dialog s jihokorejským vedením v čele s prezidentem I Mjong-bakem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozaika s Kim Ir-senem v Univerzitní ulici, Pchjongjang | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

Severní Korea v neděli ráno vypustila celkem 40 miliónů kubíků vody z přehrady na řece Imjin, která protíná demilitarizovanou zónu rozdělující Korejský poloostrov.

V uplynulých letech došlo z tohoto důvodu už několikrát k záplavě zemědělské půdy či zničení rybích farem na jihokorejské straně hranice, vůbec poprvé ale následkem upouštění hráze došlo k obětem na lidských životech. Mezi mrtvými je i pětitiletý severokorejský chlapec, jehož tělo objevili jihokorejští policisté.

Soul nyní žádá omluvu, vládnoucí jihokorejská strana pak o incidentu mluví jako o kriminálním aktu. Slovní přestřelka přichází v době, kdy mezi oběma stranami došlo k uvolnění napětí a obnovení dialogu.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme