Severní Korea vypověděla příměří a hrozí preventivním jaderným úderem

Severní Korea vypověděla příměří se svým jižním sousedem. Zároveň zrušila horkou linku, kterou využívali k řešení konfliktních situací. A vyhrožuje preventivním jaderným útokem na Spojené státy. Pchjongjang tak reaguje na další sankce Rady bezpečnosti OSN.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un slíbil zlepšení životní úrovně

Severokorejský vůdce Kim Čong-un slíbil zlepšení životní úrovně | Zdroj: Reuters

Obrana před Spojenými státy a ukončení válečného příměří mezi Severní a Jižní Koreou. Tak pohrozil Pchjongjang prostřednictvím státní televize Jižní Koreji.

KLDR později potvrdila, že skutečně odvolá všechny dohody o neútočení uzavřené mezi oběma Korejemi.

A to včetně smlouvy z roku 1991, která schvalovala mírové řešení sporu mezi oběma zeměmi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z východní Asie se přihlásila zpravodajka Kateřina Procházková

Dokument bude podle Severokorejců anulován k pondělí 11. března, tedy ve stejný den, kdy chce Pchjongjang zrušit i dohodu o příměří z roku 1953. Ta tehdy ukončila tříletou korejskou válku.

KLDR uzavře i přechod v demilitarizované zóně

Dnes také stalinistický režim přerušil červenou linku, přímé telefonické spojení mezi Pchjongjangem a Soulem.

Zároveň uzavírá i hraniční přechod Pchanmundžom, který leží v demilitarizované zóně.

Velení severokorejské armády informovalo také o návštěvě svého vůdce Kim Čong-una u vojáků v hraničních oblastech.

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN o nových sankcích, která Pchjongjang popudila, trestá KLDR za únorový, v pořadí už třetí jaderný test.

Sankce jsou údajně nejtvrdší v historii postihů. Nové sankce proti KLDR blokují bankovní účty i možnost cestovat Severokorejcům nebo firmám spojeným s armádou.

USA: Ubráníme sebe i své spojence

Spojené státy jsou připravené ubránit sebe i své spojence, řekl mluvčí Bílého domu. Severní Korea si prý musí uvědomit, že není jadernou supervelmocí, a vrátit se k vyjednávacímu stolu.

Takhle ubližuje jen sama sobě, tvrdí zase jihokorejský velvyslanec při OSN. Obyčejní lidé na ulici ale takový optimismus nesdílí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji mluvil i koreasnista Petr Bláha

„Nebojím se jaderného útoku, tím spíš ukazuje Kim Čong-un svou bezmoc. Ale mnohem horší je vypovězení příměří, které definuje naše vztahy už přes padesát let,“ domnívá se jihokorejský student s tím, že teď je další vývoj nepředvídatelný.

Čína vyzvala Severní i Jižní Koreu ke klidu a zdrženlivosti.

Demonstrace postoje

Koreanista Petr Bláha události nepovažuje nejnovější vývoj za něco neobvyklého. „Je to do jisté míry demonstrace severokorejského postoje vůči jihu.“

Připomněl také každoroční jihokorejská vojenská cvičení své spolupráci s USA a dalšími zeměmi i snahu totalitárních režimů držet obyvatelstvo v napětí.

„V Severní Koreji nemají přístup k objektivním informacím je omezen,“ vysvětlil Petr Bláha, proč velká část Severokorejců lidí věří oficiální propagandě.

Igor Maňour, Ondřej Bouda, Kateřina Procházková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme