Severní Korea vyslala do vesmíru svůj první satelit

Severní Korea vyslala do vesmíru vlastní družici. K odpálení rakety, která ji nesla, došlo i přes hrozbu sankcí Rady bezpečnosti OSN. Střela dlouhého doletu přeletěla Japonsko, žádná z částí rakety ale jeho území neohrozila. Washington a jeho asijští spojenci považují odpálení rakety za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, Tokio už také požádalo o svolání mimořádné schůze Rady.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

test severokorejské rakety vyvolává protesty

test severokorejské rakety vyvolává protesty | Zdroj: ČTK

Severní Korea oslavuje svou první družici, u této příležitosti vysílá revoluční písně věnované dosavadním vůdcům, Kim Ir-senovi a jeho synovi Kim Čong-ilovi. Pchjongjang zároveň prohlásil, že nosná raketa nikoho neohrozila.

Spojené státy i Jižní Korea ale tvrdí, že satelit se nepodařilo vynést na oběžnou dráhu. Pchjongjang přitom několik hodin po startu rakety oznámil, že družice už úspěšně obíhá Zemi.

Raketa odpálená ze severokorejské základny na poloostrově Musudan v půl dvanácté místního času dosáhla japonského vzdušného prostoru za sedm minut. Poté přeletěla japonské území, aniž by došlo k nějakému incidentu.

Právě kvůli možnosti, aby některá z jejích částí nedopadla na japonské území, uvedlo Tokio do pohotovosti své protiraketové baterie. Nosné stupně rakety však dopadly do Japonského moře a do Pacifiku.

Tokio považuje odpálení rakety za porušení rezoluce RB OSN č.1718, proto chce zavést proti Severní Koreji další sankce. Podle Japonska, ale také Jižní Koreje totiž satelit vynesla raketa dlouhého doletu, a to mezinárodní společenství Pchjongjangu zakazuje.

Test severokorejské rakety odsoudil v Praze americký prezident Barack Obama. Krok KLDR označil za jasné porušení pravidel, země se tak podle něj ještě víc izolovala od mezinárodního společenství.

Za politováníhodné považuje odpálení rakety generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který zároveň vyzval Severní Koreu k návratu k šestistranným rozhovorům o jejím jaderném programu.

Naproti tomu další dva stálí členové Rady bezpečnosti s právem veta - Čína a Rusko - vyzývají svět ke zdrženlivosti.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme