Severní Korea vyzkoušela další raketu. Porušila rezoluci Rady bezpečnosti, tvrdí Spojené státy a Japonsko

Korejská lidově demokratická republika provedla další zkoušku balistické rakety. Ze střelnice v severozápadní části země odpálila střelu, která přibližně po pěti stech kilometrech dopadla do oceánu. Japonsko i Spojené státy už zkoušku odsoudily. KLDR se zatím k situaci nevyjádřila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Korea obnovila výrobu plutonia (ilustrační foto vlajky KLDR) | Zdroj: Reuters

„Střela byla sledována od Severní Koreje do Japonského moře,“ uvedlo americké strategické velitelství. Neupřesnilo, zda severokorejská zkouška byla úspěšná, nebo naopak raketa selhala. USA, Jižní Korea i Japonsko počínání Pchjongjangu odsoudily.

Japonský premiér Šinzo Abé doslova řekl, že chování Severní Koreji je nepřípustné a země se musí podřídit rezolucím OSN. Jihokorejská armáda tvrdí, že start zaznamenala a dokonce sledovala celý její let. Americká armáda již dříve uvedla, že zřejmě nešlo o mezikontinentální balistickou střelu.

Severokorejský špion v Česku. Sleduje strýce Kim Čong-una na velvyslanectví, tvrdí jihokorejský tisk

Číst článek

„Chci, aby všichni věděli, že Spojené státy stojí za Japonskem. Je to skvělý spojenec. Stoprocentně,“ prohlásil americký prezident Donald Trump.

Raketa odstartovala ze střelnice v provincii Pchjongan pukto na severozápadě země. Stratcom za místo startu označil základnu u města Kusong. Střela po asi 500 kilometrech letu dopadla do moře.

Japonský premiér Šinzo Abé a americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters

„Naše vláda tento test balistické rakety odsuzuje. Jde nejen o jasné porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, ale také o ohrožení míru na korejském poloostrově a v celém světě,“ oznámil mluvčí jihokorejského ministerstva obrany.

Trumpův poradce se bavil s ruským velvyslancem o sankcích. Mohl porušit zákon

Číst článek

O tom, že Pchjongjang zřejmě připravuje raketovou zkoušku, informovaly koncem ledna Spojené státy. Ty se obávají, že KLDR vyvíjí mezikontinentální balistickou střelu, která by byla schopna doletět na západní pobřeží USA.

Japonský ministr obrany Tomomi Inada oznámil, že Tokio využívá všechny možnosti, aby získalo informace o raketové zkoušce. Japonská armáda ohlásila, že střela nezasáhla japonské teritoriální vody, neboť raketa dopadla do mezinárodních vod mezi Korejským poloostrovem a Japonskem. Zkoušku Japonsko považuje za jasnou provokaci, neboť se uskutečnila v době, kdy je Abe na návštěvě USA, kde se setkal s Trumpem.

V reakci na dění v KLDR zasedl společný vojenský velitelský štáb jihokorejské a americké armády, aby situaci vyhodnotil. Setkání uspořádal také jihokorejský bezpečnostní výbor.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme