Severní Korea znovu vyděsila okolní státy

Severní Korea se rozhodla obnovit provoz ve své jaderné elektrárně v Jongbjong. Odpečetila a odpojila v ni monitorovací systémy. Severní Korea obnovuje provoz jaderných zařízení v reakci na rozhodnutí Spojených států, Jižní Koreje, Evropské unie a Japonska přerušit komunistickému režimu dodávky nafty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jaderná fúze | Foto: FAS

Pchjongjang byl podle dnešního prohlášení severokorejské vládní agentury k tomuto kroku přinucen. Komunistický režim zároveň obviňuje Mezinárodní agenturu pro atomovou energii z podjatosti. Severní Korea chce 5megawattovou jadernou elektrárnou v Jongbjongu, která je podle OSN schopna produkovat plutonium na výrobu atomové bomby, uvést do provozu údajně pouze kvůli energetickým potřebám své země. Jižní Korea a Japonsko - státy bezprostředně ohrožené - dnes reagovaly na rozhodnutí Pchjongjangu velmi ostře. Považují je za nežádoucí a chtějí, aby od něho Severní Korea okamžitě ustoupila.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme