Severní Korea znovu vyděsila okolní státy

Severní Korea se rozhodla obnovit provoz ve své jaderné elektrárně v Jongbjong. Odpečetila a odpojila v ni monitorovací systémy. Severní Korea obnovuje provoz jaderných zařízení v reakci na rozhodnutí Spojených států, Jižní Koreje, Evropské unie a Japonska přerušit komunistickému režimu dodávky nafty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jaderná fúze | Foto: FAS

Pchjongjang byl podle dnešního prohlášení severokorejské vládní agentury k tomuto kroku přinucen. Komunistický režim zároveň obviňuje Mezinárodní agenturu pro atomovou energii z podjatosti. Severní Korea chce 5megawattovou jadernou elektrárnou v Jongbjongu, která je podle OSN schopna produkovat plutonium na výrobu atomové bomby, uvést do provozu údajně pouze kvůli energetickým potřebám své země. Jižní Korea a Japonsko - státy bezprostředně ohrožené - dnes reagovaly na rozhodnutí Pchjongjangu velmi ostře. Považují je za nežádoucí a chtějí, aby od něho Severní Korea okamžitě ustoupila.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme