Severní Korea zřejmě obnovuje svá jaderná zařízení

Severní Korea podle všeho připravuje obnovení činnosti svých jaderných zařízení. Ty mohou v horizontu několika měsíců vyrábět atomové zbraně. Po odpojení monitorovacích zařízení začalo být do tohoto jaderného komplexu přiváženo i čerstvé palivo. Informaci potvrdily jak Jižní Korea, tak i Mezinárodni agentura pro atomovou energii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jaderná fúze | Foto: FAS

Podle jaderných expertů je atomová elektrárna v Jonbjonu uváděna do provozu a její reaktor může být nejméně za měsíc aktivován. Severní Korea tak bude podle svého jižního souseda schopna vyrábět už příští rok jaderné zbraně. Tím by se zcela změnila bezpečností rovnováha nejen na Korejském poloostrově, ale i v celém regionu východní Asie. Pchjongjang však z eskalace celého problému obviňuje Spojené státy, v minulých dnech dokonce vyhrožoval jaderným konfliktem. Představitelé Spojených států, Jižní Koreje i Japonska jsou proto v neustálém kontaktu. Dnes vyzvalo Severni Koreu ke spolupraci s Mezinárodni agenturou pro atomovou energii i Rusko. Pchjongjang však stále tvrdí, že chce zprovoznit Jongbjon jen kvůli energetickým potřebám země.

Otázkou nyní je, zda Severokorejci začnou na jongbjonské lince získávat z vyhořelého jaderného paliva plutonium, které lze použít k výrobě jaderných zbraní. Americká vláda komunistickou Koreu opakovaně vyzvala k ukončení jaderného programu. Zároveň prohlásila, že pokusy Pchjongjangu vydírat Západ ve snaze dosáhnout obnovy dodávek ropy nemají naději na úspěch.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme