Severní Koreu navštívila naléhavá delegace z USA

Do Severní Koreje přiletěla naléhavá delegace Spojených států amerických, lhůta pro ukončení činnosti tamních nukleárních zařízení totiž vyprší už za několik dní. Komunistický režim Kim Čong-ila ale odmítá tento závazek splnit, dokud nebude uvolněno všech 25 miliónů dolarů z jeho účtů v čínském Macau. Americká delegace je v Pchjongjangu jen den poté, co USA naznačily možnou cestu odblokování severokorejských účtů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Problematický reaktor v Jongbjongu | Foto: ISIS

Delegace vedená bývalým americkým velvyslancem při OSN Billem Richardsonem míří do Pchjongjangu jen den poté, co Washington prohlásil, že nalezl způsob, jak uvolnit peníze v minulosti zablokované právě kvůli nátlaku Spojených států.

Podle neoficiálních informací by nakonec mohly být převedeny do peněžního ústavu Bank of China v Hong Kongu. Původně přitom mělo dojít k jejich přesunu do Pekingu. Od únorové dohody už v Severní Koreji byl i šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej, pokroku se ale zatím nepodařilo dosáhnout právě kvůli dosud neuskutečněnému převodu peněz z Macaa.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme