Severní Korea ohlásila úspěšnou zkoušku vodíkové bomby. Soul žádá tvrdý trest

KLDR provedla zkoušku vodíkové bomby. Oznámila to severokorejská státní televize, podle níž byl test "naprosto úspěšný". Jihokorejská armáda už dříve oznámila, že zaznamenané otřesy v Severní Koreji byly vyvolány uměle. Jde o šestý jaderný test Severní Koreje od roku 2006. Podle Soulu dosáhly záchvěvy síly 5,6 stupně.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizujeme Soul (Aktualizováno: 10:30 3. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský lídr Kim Čong-un během vysílání státní televize

Severokorejský lídr Kim Čong-un během vysílání státní televize | Zdroj: ČTK

Podle oficiálního oznámení šlo o bombu použitelnou do mezikontinentální balistické rakety. Severokorejská agentura KCNA uvedla, že inspekci nové vodíkové bomby provedl krátce před testem vůdce komunistické KLDR Kim Čong-un.

Do krytů, zavelela japonská vláda. Zemi přeletěla severokorejská raketa

Číst článek

Televize přinesla záběry, na nichž Kim Čong-un podepisuje příkaz k provedení testu. V prohlášení televize byl test označen za "smysluplný" krok v jaderném zbrojním programu.

Agentura KCNA oznámila, že při dnešním testu "neunikl žádný radioaktivní materiál a že zkouška neměla žádný negativní vliv na okolní prostředí". Smyslem testu bylo podle agentury prověřit přesnost při výrobě vodíkové bomby, již lze umístit do mezikontinentální střely.

Test odsoudilo Japonsko, Jižní Korea i Čína

"Po prověření informací meteorologické služby a dalších zpráv vláda potvrzuje, že Severní Korea provedla jaderný test," řekl před novináři japonský ministr zahraničí Taró Kono. Dodal, že Tokio už protestovalo u velvyslanectví KLDR v Pekingu.

Severokorejský lídr Kim Čong-un během vysílání státní televize | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Premiér Šinzó Abe prohlásil ještě před vyhodnocením otřesů, že jaderný pokus by byl naprosto nepřijatelný. „Pokud Severní Korea skutečně otestovala jadernou bombu, je to naprosto nepřijatelné a my budeme muset důrazně protestovat. Národní rada bezpečnosti sbírá a analyzuje jakékoliv informace, které s incidentem souvisí,“ prohlásil.

Podle jihokorejského prezidenta Mun Če-ina musí být Severní Korea za jaderný test tvrdě potrestána, prohlásil to po jednání státní bezpečnostní rady. Podle agentury Reuters Mun žádá další mezinárodní izolaci KLDR a také uvalení nových sankcí ze strany Rady bezpečnosti OSN, kterou chce Soul kvůli incidentu urychleně svolat. Proti chování Pchjongjangu se ohradila také Čína, která je tradičním spojencem Severní Koreje.

Vodíková bomba

• Princip vodíkové (termonukleární) bomby je založen na slučování jader izotopů vodíku. Funguje tak, že klasický atomový výbuch vytvoří počáteční teplotu několika milionů stupňů Celsia, která rozběhne jadernou fúzi. • Klasická atomová bomba je na rozdíl od vodíkové bomby založena na principu štěpení jader atomů. Vodíková bomba je mocnější než jaderná bomba a je těžší ji vyrobit. • Vodíkovou bombu testovalo v minulosti pouze pět jaderných mocností: USA, Sovětský svaz, Británie, Čína a Francie. První zkoušku provedly v roce 1952 Spojené státy, o rok později SSSR. Británie provedla svůj první test vodíkové bomby v roce 1957, Čína v roce 1967 a Francie v roce 1968.

Čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo Severní Koreu, aby své nesprávné kroky zastavila. Rovněž uvedlo, že se proto akcím Pchjongjangu rázně staví, nesouhlasí s nimi a rozhodně je odsuzuje. Peking také doporučil KLDR, aby se podřídil usnesením Rady bezpečnosti.

Otřesy v hloubce deseti kilometrů 

Jihokorejská agentura Jonhap napsala, že Soul zváží rozmístění mocnějších amerických taktických zbraní v zemi. Spojené státy v Koreji udržují početné vojenské síly, v zemi rovněž provozují moderní protiraketový štít THAAD.

Otřes na území Severní Koreje jako první zaznamenala americká vládní agentura pro geologický výzkum. Americká seizmologická služba USGS nejprve hovořila o 5,2 stupně, čínští odborníci o 6,3 stupně. Podle USGS ohnisko otřesů bylo v hornaté izolované provincii Hamgjong, kde se i v minulosti konaly ostatní jaderné pokusné výbuchy.

Krátce po prvních otřesích, zaznamenala Čínská seizmologická služba v KLDR další, slabší otřesy o síle 4,6 stupně, které kvalifikovala termínem "bortění", uvedl Reuters.

Zpátky v 60. letech. V USA a Japonsku kvete kvůli Trumpovi a Kimovi prodej atomových krytů

Číst článek

Obyvatelka Vladivostoku popsala televizi Rossija 24, jak se jejím dům otřásl. V bytech se rozhoupaly  lustry, vibrovaly okenní tabule, řinčelo nádobí na policích a po pokojích začal pochodovat nábytek. Na sociálních sítích vypukla panika a někteří lidé ve strachu vybíhali z domů. Ruští seismologové jsou si jistí, že otřesy vyvolal test vodíkové bomby v Severní Koreji. 

Trump kvůli KLDR volal do Japonska

O rostoucí hrozbě ze strany Severní Koreje v noci na neděli telefonicky hovořil americký prezident Donald Trump s japonským předsedou vlády Shinzóem Abem. Oznámil to Bílý dům.

Rozhovor státníků se konal ještě před otřesy v KLDR. Severní Korea oznámila, že vyvinula pokročilejší termonukleární bombu, která má "velkou ničivou sílu", uvedla agentura Reuters. Pchjongjang upozornil, že zbraň bude umístěna na nové mezikontinentální balistické raketě, která by podle odborníků mohla zasáhnout velkou část USA.

„Oba představitelé znovu potvrdili důležitost úzké spolupráce mezi Spojenými státy, Japonskem a Jižní Koreou v souvislosti s rostoucí hrozbou ze strany Severní Koreje," uvedl Bílý dům ve svém prohlášení.

Trump hovořil s Abem během návratu letadlem do Washingtonu po návštěvě jihu USA postiženém ničivými záplavami.

vjb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme