Severní kout Německa volí zemský sněm

V nejsevernější spolkové zemi Německa, ve Šlesvicku-Holštýnsku se dnes konají volby Landtagu, zemského sněmu. Výsledky hlasování 2,2 miliónu oprávněných voličů očekávají s napětí nejen oblastní politici, ale také v Berlíně. Vůle voličů totiž ovlivní i politickou atmosféru před volbami do Bundestagu příští rok. Předvolební průzkumy nasvědčují těsnému souboji hlavních politických formací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín | Foto: europa.eu.int

Unie se svobodnými demokraty by ráda prolomila 17 let trvající vládu levice. O výsledku nakonec rozhodne zřejmě Jihošlesvický svaz voličů, strana zdejší dánské menšiny se dostane do parlamentu v každém případě, a může podpořit v případě nerozhodného výsledku současnou rudo-zelenou koalici ministerské předsedkyně Heide Simonisové. Podle vyjádření obou volební lídrů není ovšem vyloučena ani velká koalice SPD a CDU. Případný neúspěch konzervativní pravice může naopak ohrozit postavení její celostátní šéfky Angely Merkelové. V opačném případě získá pravice absolutní většinu v druhé komoře federálního parlamentu.

Markéta Kaclová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme