Severní kout Německa volí zemský sněm

V nejsevernější spolkové zemi Německa, ve Šlesvicku-Holštýnsku se dnes konají volby Landtagu, zemského sněmu. Výsledky hlasování 2,2 miliónu oprávněných voličů očekávají s napětí nejen oblastní politici, ale také v Berlíně. Vůle voličů totiž ovlivní i politickou atmosféru před volbami do Bundestagu příští rok. Předvolební průzkumy nasvědčují těsnému souboji hlavních politických formací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín | Foto: europa.eu.int

Unie se svobodnými demokraty by ráda prolomila 17 let trvající vládu levice. O výsledku nakonec rozhodne zřejmě Jihošlesvický svaz voličů, strana zdejší dánské menšiny se dostane do parlamentu v každém případě, a může podpořit v případě nerozhodného výsledku současnou rudo-zelenou koalici ministerské předsedkyně Heide Simonisové. Podle vyjádření obou volební lídrů není ovšem vyloučena ani velká koalice SPD a CDU. Případný neúspěch konzervativní pravice může naopak ohrozit postavení její celostátní šéfky Angely Merkelové. V opačném případě získá pravice absolutní většinu v druhé komoře federálního parlamentu.

Markéta Kaclová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme