Ministři zahraničí podporují Severní Makedonii, aby vstoupila do EU. Proti se staví pouze Bulharsko

Setkání bulharského a severomakedonského prezidenta by mohlo rozhýbat zablokovaná jednání o začátku rozhovorů o vstupu Severní Makedonie do Evropské unie. Rumen Radev a Stevo Pendarovski se mají sejít v pondělí v Římě. Vláda v Sofii odmítá dát zelenou zahájení vyjednávání kvůli sporům se Skopjí ohledně společné historie a národnostních otázek.

Skopje Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg druhý zleva, slovinský protějšek Anze Logar vlevo. Úplně vpravo na fotografii Jakub Kulhánek a vedle něj jeho protějšek Bujar Osmani ze Skopje.

Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg druhý zleva, slovinský protějšek Anze Logar vlevo. Úplně vpravo na fotografii Jakub Kulhánek a vedle něj jeho protějšek Bujar Osmani ze Skopje. | Foto: Boris Grdanoski | Zdroj: ČTK/AP

O podpoře směřování Severní Makedonie do evropské sedmadvacítky v sobotu ujistili vládu ve Skopji při společné návštěvě ministři zahraničí Rakouska, Slovinska a Česka. 

Pro země střední Evropy je plné členství Makedonie, Albánie a vůbec zemí západního Balkánu strategickým zájmem. Potvrdil ve Skopji rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg.

Šéf české diplomacie Jakub Kulhánek z ČSSD připomněl, že se začátkem vyjednávání se nesmí otálet.

Na další zpoždění už není čas, řekl ministr a poukázal na to, že proti zahájení jednání o vstupu Severní Makedonie se staví jen jediná země. Bulharsko.

Ministr zahraničí Severní Makedonie Bujar Osmani doufá, že schůzka bulharského a severomakedonského prezidenta příští týden a jakékoli zřízení komunikačních kanálů mezi oběma zeměmi na vysoké úrovni přispějí k nalezení konečného řešení. Makedonci by tak mohli znát datum zahájení rozhovorů s Unií do konce června.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme