Severomakedonci si prezidenta nezvolili. Do druhého kola postoupili Pendarovski a Siljanovská

Voliči v Severní Makedonii poslali do druhého kola prezidentských voleb kandidáta vládnoucí koalice, sociálního demokrata Steva Pendarovského se 42,84 procenty hlasů. Spolu s ním postoupila zástupkyně bývalé vládnoucí a nyní hlavní opoziční strany VMRO-DPMNE Gordana Siljanovská Davková, která dostala 42,24 procenta hlasů. Vyplývá to ze sečtení 99,7 procenta hlasovacích lístků. Druhé kolo hlasování se uskuteční 5. května.

Skopje Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voliči v Severní Makedonii poslali do druhého kola prezidentských voleb Steva Pendarovského a Gordanu Siljanovskou Davkovou | Foto: Ognen Teofilovski | Zdroj: Reuters

Až na třetím místě skončil kandidát menších stran etnických Albánců Blerim Reka s 10,58 procenty hlasů. Volební účast byla 41,8 procenta. Výše volební účasti byla ostře sledovaná, protože volby mohly být uznány za platné jen v případě, že se jich zúčastní minimálně 40 procent registrovaných voličů.

Severní Makedonie volí prezidenta. Volební účast je zatím nízká, hrozí opakování prvního kola

Číst článek

Hlavní rozdíly v předvolebních kampaních obou postupujících do druhého kola - Pendarovského a Siljanovské - se týkaly přístupu k loňské prespanské dohodě, která ukončila letitý spor s Řeckem o název bývalé jugoslávské republiky. Na jejím základě se země letos přejmenovala na Severní Makedonii.

Pendarovski dohodu podporuje, neboť ji prosadila vládní koalice Sociálnědemokratického svazu premiéra Zorana Zaeva (SDSM) a dvou parlamentních stran reprezentujících albánskou menšinu - Demokratické unie pro integraci (DUI) a Aliance pro Albánce. Naproti tomu VMRO-DPMNE proti změně názvu země vedla ostrou kampaň, a proto se od ní distancuje i Siljanovská.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme