Severní Makedonie volí prezidenta. Volební účast je zatím nízká, hrozí opakování prvního kola

Severní Makedonie v neděli volí nového prezidenta, ale podle dosavadního průběhu, byť klidného, hrozí, že se první kolo hlasování bude muset opakovat. K platnosti voleb je nutná účast minimálně 40 procent registrovaných voličů. V polovině hlasování ústřední volební komise oznámila, že limit je zatím splněn jen z poloviny. Nejvíce očekávaným konečným výsledkem tak nebude, kdo zvítězil, nýbrž zda byl limit nakonec překonán.

Skopje Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž se účastní prezidentských voleb v Severní Makedonii. | Foto: Ognen Teofilovski | Zdroj: Reuters

Podle posledních průzkumů mají ze tří kandidátů šanci utkat se 5. května v druhém kole zástupce vládnoucí koalice Stevo Pendarovski (s přibližně 27 procenty hlasů) a adeptka bývalé vládnoucí a nyní hlavní opoziční strany VMRO-DPMNE Gordana Siljanovská Davková (23,5 procenta).

Republika Severní Makedonie. Řecký parlament po bouřlivé debatě schválil nové jméno severního souseda

Číst článek

Třetího kandidáta menších stran etnických Albánců Blerima Reku podle sondáží podpoří 11 procent hlasujících.

Volební komise podle webu televize Sitel v 13.00 sdělila, že od sedmi hodin ráno, kdy se po celé zemi otevřelo 3480 volebních středisek, odevzdalo hlas 20,45 procenta voličů. Poněkud tak uklidnila napětí, jež stouplo poté, co do 10.00 jich hlasovalo pouze 6,02 procenta.

Agentura APA v této souvislosti připomněla, že před pěti lety během prvních tří hodin už odhlasovalo asi o třetinu více voličů. To byl přitom do té doby nejnižší počet ve srovnání se stejným časovým úsekem předchozích prezidentských voleb.

Šesté volby od nezávislosti

Důrazné výzvy k hojné účasti byly také jedinou věcí, v níž se opoziční VMRO-DPMNE v předvolební kampani shodla s vládní koalicí tvořenou Sociálnědemokratickým svazem premiéra Zorana Zaeva (SDSM) a dvěma parlamentními stranami albánské menšiny - Demokratickou unií pro integraci (DUI) a Aliancí pro Albánce.

VMRO-DPMNE se obává, že by výběr hlavy státu mohl přejít z přímých voleb na parlament, pokud by nepřišel hlasovat dostatečný počet voličů ani v opakovaných volbách.

Volební střediska budou otevřená do 19.00. Při šestých volbách hlavy státu od nabytí nezávislosti této bývalé jugoslávské republiky může odevzdat hlas pro některého z kandidátů celkem 1,8 milionu registrovaných voličů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme