Republika Severní Makedonie. Řecký parlament po bouřlivé debatě schválil nové jméno severního souseda

Řecký parlament v pátek po několikadenní debatě schválil dohodu o změně názvu sousední Makedonie. Informují o tom zahraniční agentury. Spor o název severního souseda dlouhodobě komplikoval vzájemné vztahy.

Atény (Aktualizováno: 16:23 25. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Alexis Tsipras a členové jeho vlády tleskají po úspešném schálení dohody o změně názvu sousední Makedonie | Foto: Costas Baltas | Zdroj: Reuters

Loni Atény a Skopje uzavřely kompromis, na jehož základě bude nové oficiální pojmenování balkánského státu znít Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie.

Vládní krize Řecku nehrozí, současná Tsiprasova vláda těsně získala důvěru parlamentu

Číst článek

O dohodě měli řečtí poslanci původně hlasovat už ve čtvrtek. Kvůli velkému počtu zájemců o účast v debatě ale na hlasování došlo až v pátek. Dohodu nakonec podpořilo v 300členném sboru 153 poslanců, proti se jich vyslovilo 146. Jeden zákonodárce se zdržel.

Tsipras čelil kritice, že podporou dohody zradil národní zájmy. Přišel kvůli tomu také o koaličního partnera.

Historické hlasování

Řecký premiér Tsipras označil hlasování za „historické“. Dohoda podle něj otevírá na Balkánu „novou kapitolu“. Předseda makedonské vlády Zaev považuje schválení dokumentu za „historické vítězství“, kterého se mu podařilo dosáhnout s „přítelem Tsiprasem“ a jejich národy.

Schůze řecké sněmovny vedoucí ke schválení dohody, která trvala více než 38 hodin, byla podle předsedy parlamentu Nikose Vutsise nejdelší v moderních dějinách Řecka. Svou délkou předčila i bouřlivá parlamentní zasedání v době dluhové krize.

‚Makedonie je Řecko a tečka.‘ Desetitisíce lidí demonstrovaly v Aténách proti dohodě o přejmenování státu

Číst článek

Premiéři Makedonie Zoran Zaev a Řecka Alexis Tsipras dospěli loňskou dohodou ke kompromisnímu řešení dlouholetého sporu obou zemí. Mnozí Řekové považují název Makedonie, používaný sousední zemí po odtržení od bývalé Jugoslávie v roce 1991, za zásah do svého historického dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii.

V mezinárodním styku, včetně OSN, země doposud používala název Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM). Parlament ve Skopji už v první polovině ledna schválil změnu ústavy, která zakotvila nový název země Republika Severní Makedonie.

Otevřená je také cesta dvoumilionové balkánské země do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Atény dosud přijetí Makedonie do těchto struktur blokovaly.

Dobrá práce

„Měli představivost, podstoupili riziko, byli připraveni obětovat své vlastní zájmy pro vyšší dobro. Zorane, Alexisi - dobrá práce!“ napsal v pátek na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk, který gratulaci připojil i v řečtině a makedonštině.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a eurokomisař pro rozšíření Johannes Hahn ve společném prohlášení ratifikaci „historické dohody“ rovněž uvítali. Také podle nich bylo třeba k řešení dlouhého sporu „politické odvahy, schopnosti vést a zodpovědnosti“. „Atény a Skopje společně napsali novou stránku naší společné budoucnosti v EU,“ dodali unijní představitelé.

Také podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga je pátek „důležitým příspěvkem ke stabilitě a prosperitě celého regionu“. „Těším se na to, až se budoucí Republika Severní Makedonie připojí k NATO,“ dodal.

Na přijetí dohody na twitteru reagoval i český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Po schválení dohody o názvu sousední země by nyní řecký parlament měl hlasovat ještě o protokolu týkajícím se členství Makedonie v NATO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme