Severní spojenectví útočí na Kunduz

Oddíly afghánského Severního spojenectví zahájily frontální útok v oblasti města Kunduz na severu země. Milice Talibanu obklíčené v městě se totiž odmítly vzdát. Oznámil to ministr vnitra afghánského Severního spojenectví Júnus Kanúní. Podle agentury AFP alianční síly už zaútočily proti městu Chanábád, vzdáleném asi 20 kilometrů od Kunduzu. Dalším bojištěm je oblast jižně od Kábulu, kde se oddíly Severního spojenectví dostaly do konfliktu s paštunskými jednotkami. Jde o síly, které zřejmě odpadly od radikálního Talibanu, ale nechtěly se podřídit Severní alianci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kábul

Kábul

Ta proti nim zahájila ofenzívu a byla odražena. Severní spojenectví vrhlo do ofenzívy 11 tanků podporovaných dělostřelectvem a raketomety. Bránící se oddíl o asi 600 mužích, z nichž polovinu tvoří Arabové a Pákistánci, provedl ale protiútok a útočníky zahnal.

Policie Saúdské Arábie bude vyslýchat všechny, kdo bojovali v Afghánistánu po boku Talibanu a vrátí se do království. Podle odhadů se jedná o několik stovek občanů Saúdské Arábie a není vyloučeno, že budou potrestáni.

Protitalibanská vojska údajně kontrolují až 80 procent území Afghánistánu. Tvrdí to tádžický ministr obrany. Tádžikistán je aktivní spojenec protiteroristické koalice. Tadžický ministr obrany Šeralji Charjulojev prohlásil, že jednotky Severní aliance kontrolují v Afghánistánu už na 25 měst a provincií, což podle něj představuje asi 80 procent území státu. S Afghánistánem rovněž sousedící Uzbekistán pak poprvé od zahájení protiteroristické operace povolil Spojeným státům využívat svoje letiště i pro bojová letadla. Má jít o stroje na podporu speciálních pozemních sil a umístění desítek letadel F15, F16 a údajně i francouzských letounů Mirage. Pro přelety dopravních a tankovacích letounů americká armáda využívá také území Ukrajiny. Od začátku týdne už vzdušného prostoru nad Ukrajinou využilo 293 letadel mířících do regionu protiteroristické operace v Afghánistánu.

Kolem 500 mrtvol objevili pracovníci Červeného kříže v severoafghánském městě Mazáre Šaríf poté, co je dobyla Severní aliance. Oznámila to mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže v Ženevě. Macarena Aguilarová nicméně nebyla s to říci, zda mrtví byli popraveni anebo zabiti v boji, který předcházel pádu města 9. listopadu. Obsazení Mazáre Šarífu, ležícího nedaleko afghánsko-uzbecké hranice, bylo úvodem k bleskovému postupu Severní aliance, která nyní ovládla velkou část země.

Afghánští uprchlíci žijící ve Velké Británii usilují o návrat do své země. Afghánské velvyslanectví v Londýně je proto zaplaveno jejich žádostmi o povolení k odjezdu. Ve Velké Británie žije mnoho Afghánců, jejichž přesný počet ani není znám. Valná většina z nich sem uprchla již během sovětské okupace a pak v následujících letech občanské války. Mnozí z těchto lidí se nyní chtějí vrátit zpět. Afghánské velvyslanectví je ve styku s představiteli jednotlivých afghánských komunit. Záměrem je sehnat především dost odborníků jako jsou lékaři a technici, kteří by co nejrychleji byli schopni zahájit hospodářskou obnovu své země. Mluvčí afghánského velvyslanectví odmítl tvrzení těch, kdo argumentují, že v Kábulu a okolí ještě zdaleka není bezpečná situace a požadují nejprve ochtranu OSN. Mluvčí velvyslanectví řekl, že zájemci by mohli odletět během několika týdnů po obnovení civilní letecké dopravy do Afghánistánu.

Irák odmítá obvinění Spojených států, že buduje arzenál biologických zbraní. Tento svůj zbrojní program ukončil před deseti lety, po podepsání příslušné dohody, uvedl mluvčí iráckého ministerstva zahraničí v prohlášení vydaném iráckou tiskovou agenturou INA. Irák vytrvale tvrdí, že tento zbrojní arzenál zlikvidoval, od roku 1998 však nepovoluje zbrojním inspektorům OSN vstup do země, aby mohli pravdivost jeho tvrzení ověřit. Nejnovějším prohlášením reaguje Irák na obvinění vznesené náměstkem ministra zahraničí Johnem Boltonem, že se Usáma bin Ládin patrně snaží získat základní biologické zbraně, zřejmě s podporou nějakého státu.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme