Severoafrické turné zahájila šéfka americké diplomacie v Libyi

Déle než dvě hodiny jednala americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím. Poslední americký činitel takové politické váhy navštívil Libyi před více než půl stoletím. Spojené státy pak Libyi dlouho řadily mezi státy podporující mezinárodní terorismus a navíc vyvíjí zbraně hromadného ničení. Na tripoliský režim se také vztahovaly mezinárodní sankce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleezza Riceová | Zdroj: ČTK

Jak ale sama Riceová prohlásila, její návštěva je velký průlom který prý ukazuje, že Spojené státy nemají žádné stálé nepřátele. Brzy má být do Tripolisu vyslán americký velvyslanec. Riceová také řekla, že s Kaddáfím jednala o rozvoji investic v ropném průmyslu, a jak podotkla, právě na to se těší řada amerických firem.

Čekalo se, jestli Kaddáfí Riceovou přijme ve stanu, kam často vodí zahraniční návštěvy s odkazem na kočovnické tradice severní Afriky. Nakonec ale schůzka proběhla v areálu, který Američané před 22 lety bombardovaly při jedné z četných krizí ve vzájemných vtazích.

Libye figurovala na americkém seznamu zemí sponzorujících terorismus do roku 2003. Když se Muammar Kaddáfí vzdal zbraní hromadného ničení a odsoudil terorismus, začaly obě země postupně obnovovat vztahy. Před měsícem dokončili vyjednavači konečnou dohodu o odškodnění obětí útoku na letadlo společnosti PAN-AM nad skotským Lockerbie v roce 1988.

Spojené státy souhlasí na oplátku s finanční kompenzací obětí amerického bombardování Libye v roce 1986. Návštěva Condoleezy Riceové má podle jejích slov mimo jiné pomoci otevřít Lybii americkým investorům.

Z Libye Riceová odletěla do Tuniska a v rámci severoafrického turné jí čeká ještě Alžírsko a Maroko.

Milan Kopp, Vít Pohanka, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme