Severoamerickým indiánům chybí české korálky

Severoameričtí indiáni si stěžují, že nemají dostatek českých korálků, které potřebují na výzdobu svých tradičních oděvů. České korálky, které jsou indiány ze Spojených států, Kanady a Mexika stále velmi ceněné, jsou stále dražší a hůře se shánějí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severoameričtí indiáni na setkání kmenů | Foto: Miroslav Konvalina

Vyplynulo to z ankety, kterou uspořádal Český rozhlas na největším setkání příslušníků severoamerických domorodých kmenů, které vyvrcholilo v noci na dnešek v Albuquerque v americkém státě Nové Mexiko.

Na setkání příslušníků téměř pěti set severoamerických kmenů v Novém Mexiku přijeli výrobci indiánských ozdob z celé Severní Ameriky. Bez výjimky Českému rozhlasu řekli, že skleněné korálky, které už více než 150 let zdobí indiánské slavnostní oděvy a šperky, jsou současnými umělci považovány za nejkvalitnější.

Řada obchodníků a výrobců si ale postěžovala, že drobné skleněné korálky jsou v amerických obchodech stále méně dostupné a často chybí barvy, o které indiáni nejvíce stojí. Indiáni už korálky nezískávají výměnou za kůže nebo domorodé výrobky, musí za ně platit penězi, a tak je znepokojuje, že jsou stále dražší.

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme