NATO po odchodu Ruska ohlásilo pozastavení smlouvy o konvenčních silách. Reaguje tak na kroky Moskvy

Státy Severoatlantické aliance hodlají pozastavit smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE), která je považována za klíčový prvek bezpečnostního uspořádání dojednaného po konci studené války. Oznámení reaguje na kroky Ruska, které se již roky smlouvou neřídilo a v noci na úterý od ní definitivně odstoupilo. NATO v prohlášení postup Moskvy odsoudilo.

Brusel (Aktualizováno: 21:44 7. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka NATO

Státy Severoatlantické aliance hodlají pozastavit smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE), která je považována za klíčový prvek bezpečnostního uspořádání dojednaného po konci studené války | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V důsledku toho spojenecké státy, které jsou stranami, hodlají pozastavit fungování úmluvy CFE na tak dlouho, jak bude třeba… Je to rozhodnutí, které má plnou podporu všech spojenců NATO,“ uvádí komuniké.

Severní Korea měla Rusku dodat balistické rakety a protitankové střely, uvedl Soul

Číst článek

Smlouva z roku 1990, vyjednaná a uzavřená na konci studené války a podepsaná rok po pádu Berlínské zdi, určuje limity pro rozmístění ozbrojených sil v zájmu udržení vojenské rovnováhy mezi NATO a tehdejšími zeměmi Varšavské smlouvy. Podepsala ji většina z 31 členů Aliance, píše agentura AP.

„Jakkoli uznáváme roli CFE coby základního kamene euroatlantické bezpečnostní architektury, situace, v níž by se strany z řad spojenců smlouvou řídily, zatímco Rusko by tak nečinilo, by byla neudržitelná,“ uvádí NATO.

„Nevím, jak bychom mohli ospravedlnit setrvání v té dohodě po tom, co udělalo Rusko,“ poznamenal dnes mluvčí Bílého domu pro bezpečnost John Kirby. Dodal, že USA hodlají plnit všechny závazky o společné obraně pramenící z článku pět Severoatlantické smlouvy. Podle tohoto článku je ozbrojený útok proti jedné nebo několika členským zemím NATO považován za útok proti celé alianci a ostatní členové se zavazují napadené zemi či zemím pomoci

CFE se po dohodě Nový START omezující jaderné arzenály stala další z významných úmluv zahrnujících Rusko a Spojené státy, které se v posledních letech rozpadly. Rusko svou účast pozastavilo už v červenci 2007, v březnu 2015 pak ohlásilo, že se jeho zástupci přestávají účastnit jednání společné konzultační skupiny pro CFE. Vypovězení smlouvy Moskva schválila letos na jaře a v úterý přišlo ruské oznámení, že dohoda „je definitivně minulostí“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme