Severoatlantická aliance se rozšíří o další státy

Účastníci summitu NATO v Bruselu rozhodli, že aliance příští rok na vrcholném setkání v Praze rozdá další pozvánky ke členství. Po jednání šéfů států a vlád zemí aliance to oznámil její generální tajemník George Robertson.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Bruselu byl i zpravodaj Českého rozhlas Milan Fridrich. Jak hlásí, toto překvapivé rozhodnutí Robertson zdůvodnil zvýšením stability v Evropě. Šéf aliance také zdůraznil, že v této fázi se nejedná o tom, kolik z dnešních devíti kandidátů druhá vlna zahrne a kteří to budou. Do NATO se hlásí Slovensko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Bulharsko, Rumunsko, Makedonie a Albánie. Podporu dalšímu rozšíření NATO vyslovil ve svém projevu také americký prezident George Bush. Ten zároveň odmítl myšlenku, aby aliance intervenovala v Makedonii, které hrozí občanská válka. Podle Bushe je třeba nejdříve hledat politické řešení situace.

Americký prezident George Bush, který ve své funkci jednal s partnery v NATO poprvé, přijel do Bruselu s obhajobou projektu národní raketové obrany. Reakci svých kolegů označil za otevřenou a konstruktivní. Bush opakovaně zdůraznil, že hrozba ze strany některých států je reálná a že takzvaný protiraketový štít by chránil nejen Spojené státy, ale i spojence. Podle různých zdrojů reagovaly nejpříznivěji podle očekávání Španělsko, Itálie, Británie a Polsko.

Český prezident Václav Havel se v rozpravě na summitu Severoatlantické aliance vyslovil pro konstruktivní debatu o americkém projektu raketové obrany. Zdůraznil, že nelze bránit vědeckotechnickému pokroku a že je vhodné ho zapojit do služeb lidí. Podle něho je lepší budovat obranné prostředky než stavět na rovnováze vzájemných útočných kapacit.

Slovenský ministr zahraničí Eduard Kukan zprávu o plánovaném rozšíření Aliance přivítal. V případě získání pozvánky by se Slovensko podle něho mohlo stát členem NATO zhruba v průběhu jednoho a půl roku od pražského summitu. Ministr se nedomnívá, že ambince Slovenska by mohly přibrzdit parlamentní volby, které se mají konat v příštím roce.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme