Severoatlantická aliance zvažuje obnovení vztahů s Ruskem

Jak dál ve vztazích s Ruskem a jaké perspektivy členství v NATO dát Gruzii a Ukrajině. O tom jednají ministři zahraničí Severoatlantické aliance v její centrále v Bruselu. Po srpnovém gruzínsko-ruském konfliktu NATO prakticky zmrazilo veškeré kontakty s Ruskem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaap de Hoop Scheffer | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Severoatlantická aliance nechce ve vztazích s Moskvou pokračovat, jako by se po vojenském střetu na Kavkaze nic nestalo. Jaké tedy budou parametry dalších kontaktů s Ruskem ? Právě o tom se ministři zahraničí členských států radí. S Ruskem ale nechtějí přestat komunikovat úplně.

"Náš cíl se nikdy nezměnil. Chceme budovat Evropu jako celistvou, svobodnou a mírovou oblast. Evropu, ve které by Rusko mělo mít roli zodpovědného velkého hráče," řekl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Aliance dnes neudržuje s Ruskem vztahy na úrovni velvyslanců. Spolupráce expertů ale existuje. Oteplení vztahů s Moskvou by mohl pomoci zdrženlivý postoj Aliance k většímu přibližování Gruzie a Ukrajiny ke členství.

S velkou pravděpodobností totiž NATO těmto státům zatím nenabídne účast v Akčním plánu členství, který se považuje za jakousi předehru vstupu do Aliance.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme