Ruské jednotky postupují k centru Severodoněcku. Oběti přibývají každou hodinu

V ulicích východoukrajinského Severodoněcku se odehrávají tvrdé boje s ruskými vojáky a oběti přibývají s každou hodinou, řekl v telefonickém rozhovoru s agenturou AP starosta města Oleksandr Strjuk. Ruští vojáci podle něj postupují k centru zcela zničeného města. V Luhanské oblasti v pondělí zemřel francouzský novinář, který sledoval jeden z pokusů o evakuaci civilistů, uvedl gubernátor Serhij Hajdaj.

Sledujeme online Severodoněck (Aktualizováno: 17:13 30. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista kontroluje oblast během evakuace obyvatel při ruském ostřelování obce Novomychajlivka v Doněcké oblasti

Policista kontroluje oblast během evakuace obyvatel při ruském ostřelování obce Novomychajlivka v Doněcké oblasti | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

„Počet obětí roste každou hodinu, ale uprostřed pouličních bojů nedokážeme počítat mrtvé a raněné,“ uvedl starosta Severodoněcku. Ve městě je podle něj asi dvanáct až třináct tisíc civilistů. Před válkou měl Severodoněck přes sto tisíc obyvatel. Ti, kteří zůstávají, se před bombardováním uchýlili do sklepů či krytů.

Moskva se snaží ovládnout celou oblast Donbasu a Severodoněck je z tohoto pohledu klíčový, poznamenala AP. Město Rusové vzali útokem poté, co se ho bezúspěšně pokoušeli obklíčit.

Podle starosty jsou v Severodoněcku přerušeny dodávky energie a také komunikační linky. Ruské dělostřelecké útoky zničily kritickou infrastrukturu a 90 procent budov, píše AP.

Tvrdé boje na Donbase pokračují. Okolo Severodoněcku je podle Kyjeva zničená infrastruktura

Číst článek

Podle odhadů starosty ve městě od začátku války zemřelo na 1500 civilistů, a to jak kvůli útokům samotným, tak i kvůli chybějícím lékům a nemožnosti dostat se k náležité zdravotní pomoci.

Gubernátor Hajdaj v pondělí uvedl, že při pokusu o evakuaci deseti lidí humanitárním vozidlem zemřel francouzský novinář. Z přiložené fotografie žurnalistovy akreditace vyplývá, že se jednalo o muže jménem Fréderic Leclerc Imhoff.

„Evakuace byla oficiálně zastavena,“ uvedl gubernátor s tím, že obrněný evakuační vůz jel vyzvednout deset lidí, když se dostal pod nepřátelskou palbu. „Akreditovaný francouzský novinář byl smrtelně zraněn na krku, když dokumentoval evakuaci. Hlídkujícího policistu zachránila jeho přilba,“ napsal Hajdaj na komunikační platformě Telegram.

Podle šéfa Luhanské oblasti novinář pracoval pro stanici BFMTV. Ta dosud smrt svého pracovníka nepotvrdila.

Informace luhanského gubernátora podle agentury AFP však následně potvrdil francouzský prezident Emmanuel Macron. „Rád bych znovu zdůraznil bezpodmínečnou podporu Francie těm, kteří plní náročný úkol a poskytují informace z míst bojů,“ napsal Macron na twitteru.

Obětí války na Ukrajině mezi žurnalisty bylo ale více. Výboru na ochranu novinářů v polovině května uvedl, že na Ukrajině bylo celkově zabito už sedm novinářů při zpravodajském pokrývání bojů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme