Severoirská policie chystá před summitem G8 rozsáhlá opatření. Připravena je i na radikály

Pořádání letošní schůzky skupiny G8 dostali na starosti Britové a setkání umístili mimo civilizaci do severoirského letoviska Lough Erne. Věří, že se právě daleko od velkých měst podaří summit, na nějž se často vzpomíná spíše kvůli násilným protestům antiglobalistů než v souvislosti s výsledky samotného jednání, lépe ohlídat. Bezpečnostní opatření však budou i tak impozantní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská policie (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters, Reuters

„Kolegové z Metropolitní policie se velmi ochotně podělili o zkušenosti z pořádání velkých akcí, hlavně pak olympijských her. Hodně jsme se inspirovali u kanadských kolegů, kteří hostili summit G8 relativně nedávno. Fantastickou pomoc nám poskytuje taky irská policie z jihu ostrova," uvádí šéf severoirské policie Matt Baggott.

Je velitelem jediné britské regionální policejní složky, jejíž řadoví členové nosí běžně do služby střelnou zbraň. Před sebou mají zřejmě největší policejní operaci v dějinách Severního Irska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil britský zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Nebudou na ni sami, přijede je posílit 3600 policejních dobrovolníků z dalších částí Spojeného království.

Janov, Rostock a Heiligendamm, Deauville. Místa konání summitů a současně bitevní pole často brutálních střetů mezi policejními težkooděnci a maskovanými radikály. Není příliš důvodů se domnívat, že by to v Severním Irsku mělo být jiné.

„Rozlišujeme dvě kategorie lidí; účastníky kampaní, kteří za něco bojují a demonstranty, kteří se chystají protestovat proti samotnému summitu G osmičky. K první skupině patří aktivisté upozorňující na problematiku hladu ve světě. Demonstrovat se chystají odpůrci těžby břidlicového plynu v Severním Irsku a jiní ekologičtí aktivisté. Pak evidujeme bojovníky proti kapitalismu a globalizaci a nakonec potížisty uchylující se k násilnostem,“ vypočítává Alistair Finlay ze severoirské policie, který má ostrahu vrcholné schůzky na starosti.

Režim na hranicích podle něj zůstane stejný.

„Kontroly při vstupu do země budou úplně standardní, jen bude služba posílená o další úředníky. Žádná zvláštní opatření nebo mimořádná legislativa se přijímat nebudou a platí tak běžná pravidla pro volný pohyb osob v rámci EU,“ vysvětluje Finlay Českému rozhlasu.

Podobně jako v roce 2007 v severoněmeckém Heiligendammu bude jednání Baracka Obamy, Davida Camerona a dalších špičkových politiků chránit kovový plot kolem letoviska Lough Erne. Ten překvapivě povede je tři čtvrtě kilometru od luxusního resortu.

„Oplocení, které jsme použili, je úplně nové konstrukce, kterou se v Británii podařilo nedávno vyvinout. Plot prošel zvláštními testy odolnosti. Není to samozřejmě jediná zábrana, před ní budou v několika pásmech hlídkovat policisté. Samotná bariéra je vysoká tři metry,“ říká Finlay.

Ulster už řadu let skrývá ještě jednu bezpečnostní hrozbu. Radikální republikáni se v posledních měsících opakovaně pokusili zaútočit na severoirské policejní stanice. Odpadlíci z IRA by se mohli chtít zviditelnit i během samotného summitu.

Žádná preventivní zatčení známá z jiných zemí se však konat nebudou. V Británii na to neexistuje zákon.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme