Severoirský premiér Trimble odstoupil

O půlnoci vstoupila v platnost demise předsedy severoirské vlády Davida Trimbla. Důvodem Trimblovy rezignace je podle jeho slov odmítavý postoj Irské republikánské armády ke složení zbraní, což bylo součástí mírové dohody o Ulsteru. Odstupující předseda vlády, ani nikdo z jeho okolí se v noci na dnešek k demisi nevyjádřil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rezignace Davida Trimbla, který je zároveň vůdcem Ulsterské unionistické strany, vstoupila v platnost o půlnoci, kdy vypršel termín stanovený Trimblem pro zahájení konkrétních kroků k odzbrojení organizace IRA. Funkci prvního ministra severoirské exekutivy bude nyní vykonávat na prozatimní bázi Sir Rache Empy, kterého Trimble nominoval. Severoirské shromáždění má teď šest týdnů na rozhodnutí o jedné ze dvou možností. Buď Trimbla přesvědčit k návratu do funkce nebo nahradit severoirské orgány ustavené podle Velikonoční mírové dohody z roku 1998 něčím novým. Premiér Tony Blair vyjádřil politování nad Trimbleovým rozhodnutím, avšak zároveň vyslovil naději, že Trimble se do funkce vrátí. Rozhovory s cílem nalézt východisko z této patové situace začnou příští týden.

Trimblovo odstoupení z úřadu může vést buď k předčasným volbám nebo převzetí decentralizovaných institucí v Severním Irsku britskou vládou. Protestantský vůdce Trimble získal v roce 1998 spolu s římskokatolickým předákem Johnem Humem Nobelovu cenu za mír za jejich přínos k uzavření mírové dohody.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme