Severoirští farmáři si stěžují na zákaz vývozu

Slintavka a kulhavka má v Irsku jiný průběh než v Británii. Severoirští farmáři si stěžují, že se s nimi v Evropské unii zachází jako s druhořadými občany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Severoirského svazu farmářů Douglas Row prohlásil, že jeho členové jsou nanejvýš udiveni tím, jak rychle získala Irská republika regionální ústupky od Evropské unie. Podle Severoirského svazu farmářů Veterinární výbor EU schválil návrh na vyhlášení jednoho hrabství v republice za infikovaný region, zatímco ostatní části Irské republiky budou smět pokračovat ve vývozu masa a mléčných výrobků.

Také v Severním Irsku je dosud jen jediný potvrzený případ výskytu slintavky a kulhavky, avšak Severní Irsko podléhá stejnému zákazu exportu jako zbytek Velké Británie. Severoirští farmáři se tím cítí velmi dotčeni a stěžují si na uplatňování dvojích měřítek. Severoirská ministryně zemědělství Birt Rogersová však prohlásila, že v Evropské komisi tuto stížnost předloží a bude se zasazovat o stejné výhody pro svou provincii jako má Irská republika.

Britská vláda oficiálně povolila další systematické preventivní vybíjení zdravých zvířat v blízkosti chovů postižených slintavkou a kulhavkou. Oznámil to vládní veterinář Jim Scudamore. V rámci prevence se tak zlikvidují všechna zvířata do vzdálenosti tří kilometrů od některého z více jak pěti set zjištěných ohnisek nemoci. Jak Scudamore uvedl, týká se to všech ovcí, vepřů a skotu. Neupřesnil ale kolik zvířat se zlikviduje. Dosud bylo zjištěno 514 ohnisek a na porážku šlo 525 tisíc zvířat.

Už čtvrté ohnisko slintavky a kulhavky bylo zjištěno v Nizozemsku. Podle mluvčího tamního ministerstva zemědělství se nemoc vyskytla v Nijbroeku poblíž prvních třech ohnisek nákazy. Nemocná zvířata byla do země přivezena z Irska přes francouzský departement Mayenne, kde bylo objeveno první ohnisko slintavky a kulhavky v kontinentální Evropě. Všechna zvířata postižených chovů budou utracena a zničena.

Hrozba propuknutí slintavky a kulhavky rozděluje nejen německou spolkovou vládu, ale prohlubuje i rozpor mezi Berlínem a jednotlivými spolkovými zeměmi. I když část spolkového kabinetu je pro preventivní očkování dobytka, vláda jako celek se podřídila názoru ministryně zemědělství Renaty Künastové. "Až ve třetí etapě uvažujeme o očkování, a to v okruhu asi 10 km od místa výskytu nákazy." V Německu prozatím nemají ani jeden potvrzený případ slintavky a kulhavky. Ve Francii však od pátku už dvě ohniska. Zemská vláda sousedního Severního Porýní-Vestfálska, a proto naléhavě požaduje očkování. Také Bavorsko je znepokojeno. V Mnichově dnes zasednou odborníci a zemědělští úředníci z celé země. Prozatím Bavorsko uvalilo nucený dohled na fary, kam byl dovezen skot z Irska, po Británii, Francii a Nizozemí čtvrté zemi postižené slintavkou a kulhavkou.

Markéta Kaclová, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme