Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Severoirští protestanti a katolíci se dohodli na společné vládě

V Severním Irsku vznikne společná vláda katolíků a protestantů. Dnes se na tom dohodli předáci hlavních severoirských stran - Demokratické unionistická strany (DUP) a republikánské Sinn Féin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ian Paisley a Gerry Adams | Zdroj: ČTK

Vedoucí představitelé DUP Ian Paisley a Sinn Féin Gerry Adams na společné tiskové konferenci v Belfastu potvrdili, že dělba moci začne 8. května.

Reverend Paisley řekl, že jeho strana je odhodlána vytvořit vládu. Podle Adamse severní Irsko vstupuje do nové éry. Premiér Tony Blair řekl, že je to velmi důležitý den pro občany Severního Irska. "Všechno, co jsme udělali za posledních deset let, byla příprava na tuto chvíli," dodal Blair.

Vlády Británie a Irské republiky chtěly severoirské shromáždění zavřít, kdyby se dnes dohody nedosáhlo. Zpravodaj BBC cituje ministra pro severoirské záležitosti Petera Haina, který řekl, že v úterý do půlnoci by měl parlament schválit návrh zákona umožňující plynulé pokračování severoirského procesu.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme