Severoirští unionisté podpoří menšinovou vládu Mayové, koalici ale nevytvoří

Severoirští unionisté souhlasí s podporou menšinové vlády konzervativců na "neformální bázi". V sobotu večer to oznámila britská agentura PA s odvoláním na kabinet premiérky Theresy Mayové.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová na zasedání kabinetu | Foto: flickr.com, CC BY-NC-ND 2.0, Number 10, Tom Evans

Po mimořádných parlamentních volbách ztratili konzervativci v Dolní sněmovně většinu a s žádostí o podporu svého kabinetu se obrátili na severoirskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP).

Podle PA unionisté souhlasili s tím, že budou menšinovou vládu podporovat při klíčových hlasováních v parlamentu, ale formální koalici nevytvoří. O případné odměně DUP za parlamentní podporu zpráva britské agentury nehovoří. Strana má ve sněmovně deset poslanců, jejichž podpora konzervativcům stačí k zajištění těsné, ale fungující většiny.

Výzvy k rezignaci

Britská premiérka předčasné volby prosadila proto, aby před jednáními s Bruselem upevnila svou pozici. Doslova tehdy řekla, že každý hlas pro konzervativce jí posílí, až bude dojednávat podmínky pro Británii s premiéry, prezidenty a kancléři unijních zemí.

Doma teď místo toho čelí výzvám k rezignaci a někteří evropští politici už vyjádřili obavy, že předčasné volby uvrhly jednání o brexitu do nejistoty.

Mayová tvrdí, že se její vláda postará o to, aby jednání s Bruselem začala bez odkladu. Třeba unijní komisař Gunther Oettinger o tom ale pochybuje. Britská premiérka vycházela z toho, že při jednáních o brexitu po volbách už jen uplatní strategii, kterou připravila ještě jako premiérka jednobarevného kabinetu, jenž se obešel bez podpory dalších stran.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme