Severokorejci musí povinně vyměnit valuty za wony, kurz určuje stát

Severokorejci si doma nesmějí ukládat žádnou zahraniční měnu, tedy dolary ani čínské jüany. Všechny cizí peníze musí podle státního nařízení povinně vyměnit za severokorejské wony. Kurz je přitom pro střadatele značně nevýhodný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Kim Ir-sena na návrší Mansude | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

Jestliže lidé dolary či jüany do měsíce nevymění a objeví je u nich policie, budou peníze zkonfiskovány. Zdroje z Pchjongjangu však tvrdí, že příkaz se možná bude muset prodloužit na delší dobu než měsíc, protože státních směnáren je v zemi málo.

Obejít nařízení asi nelze, Severokorejci se však mohou pokusit měnit valuty za won mimo oficiální směnárny.

V prosinci byl kurz ve státních směnárnách jeden dolar ku 8400 wonům, podle současného kurzu se pak dolar mění už jen za 7800 wonů. Na černém trhu je směna výrazně výhodnější.

Jedním z důvodů, proč mají Severokorejci povinně měnit západní měnu na wony, může být fakt, že hodnota severokorejské měny klesá a vláda chce opatřením její hodnotu zvýšit. Pchjongjang také může potřebovat tvrdou měnu.

Také se vláda může bát, aby v zemi nebyla ekonomika vedena ve dvou měnách, ve wonech a dolarech. Tím by severokorejský stát ztratil zcela kontrolu nad trhem, včetně trhu černého.

Za neúspěšnou reformu poprava

V KLDR už dlouhodobě ekonomika ani hospodářství nefungují, dochází k časté devalvaci tamní měny a vláda pravidelně vyhlašuje takzvané měnové reformy.

Naposledy v roce 2009 došlo k měnové reformě, kdy se hodnota 100 wonů snížila na jeden won. Po reformě se však výrazně zhoršila hospodářská situace v KLDR.

Z neúspěchu byl tedy obviněn tajemník vládnoucí Korejské strany práce Pak Nam-Ki, který byl kvůli tomu popraven. Podle oficiálního odůvodnění rozsudku se jako osoba buržoazního původu vetřel do revolučních řad s cílem zničit národní hospodářství KLDR.

Kateřina Procházková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme