Severokorejci nabalzamují Kimovo tělo a vystaví ho vedle otce

Zemřelý severokorejský vůdce Kim Čong-il se dočká nabalzamování. Obyvatelé KLDR ho budou uctívat ve stejném mauzoleu, kde je od poloviny 90. let vystaven i jeho otec a zakladatel jediné komunistické dynastie na světě Kim Ir-sen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-il nyní leží na proskleném katafalku | Zdroj: ČTK

V současnosti je tělo Kim Čong-il stále v rakvi se skleněným víkem v paláci Kumsusan, kam se natrvalo vrátí po nabalzamování.

Jestli ho provedou sami Severokorejci, nebo ruští experti, kteří už do Pchjongjangu odletěli, není ještě jasné, rozhodně ale nepůjde o levnou záležitost. Balzamování Kim Ir-sena přišlo zhruba na milion dolarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v KLDR po úmrtí Kim Čong-ila sleduje Robert Mikoláš ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Výroční den narozenin Kim Čong-ila, tedy 16. únor, navíc vyhlásilo vedení vládnoucí Strany práce za Den zářící hvězdy podle názvu severokorejského satelitu vyneseného na oběžnou dráhu, jak zní oficiální zpráva, i když podle Soulu a Washingtonu tehdy šlo o raketu dlouhého doletu.

Vytváření kultu osobnosti tak v KLDR pokračuje. Například ve čtyřech částech země budou vztyčeny pomníky na počest Kim Čong-ilovy nesmrtelnosti, přibudou i jeho sochy. Zatím jsou jen čtyři, ale tento počet se určitě zmnohonásobí, celá země je navíc doslova zaplavena tisíci Kimových portrétů.

A k tomu státní televize chrlí v souvislosti s Kim Čong-ilem další a další, mnohdy až bizardní zprávy, jako byla třeba informace o medvědici, kterou smrt vůdce probudila ze zimního spánku a poté plakala spolu s medvíďaty u cesty.

Do stejné kategorie patří i označení Kim Čong-ila přicházející údajně z celého světa, mezi nimi například „šampion spravedlnosti" i "velký prorok“ či dokonce „svatý".

Za málo slz na nucené práce

V Severní Koreji je zkrátka zvykem, že zesnulí vůdcové dostávají různé tituly i po smrti. Kim Čong-il je nově nazýván Věčným vůdcem strany, jeho otec a zakladatel KLDR Kim Ir-sen zase Věčným prezidentem, a to i v ústavě. KLDR je tak vlastně jedinou zemí na světě, které vládne mrtvý prezident.

Totalitní režim na druhé straně trestá lidi, kteří málo truchlili nad smrtí vůdce, a podle jihokorejských médií je zavírá nejméně na půl roku do pracovních táborů. Před soud posílá i ty, kteří se chystali zemi opustit v době státního smutku.

To vše souvisí i s nástupem nového vůdce Kim Čong-una, kterému je teprve asi 28 let, a upevněním jeho moci. A pochopitelně už dochází i k vytváření kultu jeho osobnosti.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme