Severokorejci odpálili střely krátkého doletu, všechny selhaly a dopadly do moře

Poblíž Jižní Koreje vypálila KLDR několik střel, které následně dopadly do moře. V sobotu to potvrdila americká armáda, podle které během testu všechny tři střely selhaly. Severní Korea kvůli svému raketovému programu dlouhodobě čelí mezinárodnímu tlaku a sankcím OSN.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zkouška nové rakety během vojenské přehlídky (ilustrační foto)

Zkouška nové rakety během vojenské přehlídky (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Jihokorejská armáda sdělila, že zkoumá povahu střel, které letěly severovýchodním směrem asi 250 kilometrů. Dodala, že byly vypáleny z provincie Kangwondo, která leží u hranice mezi oběma znesvářenými zeměmi.

Podle jihokorejské agentury Jonhap mohlo jít o balistické rakety. Střely dopadly do Japonského moře u východního pobřeží KLDR, napsala agentura Reuters.

Čína nebude z KLDR dovážet uhlí, železo a mořské plody, reaguje na testy raket

Číst článek

Americká armáda uvedla, že totalitní KLDR vypálila tři rakety krátkého doletu, které nejsou hrozbou pro Severní Ameriku ani pro americký tichomořský ostrov Guam. Všechny střely prý selhaly během letu nebo vybuchly téměř okamžitě po startu.

Japonská televize NHK oznámila, že rakety zjevně nepředstavovaly nebezpečí pro Japonsko.

Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu. Vzájemný konflikt z let 1950–1953 byl totiž ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou.

OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na KLDR v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, ale Pchjongjang od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupil.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson přitom ještě tento týden prohlásil, že diplomacie vůči Severní Koreji má úspěchy. Odůvodnil to tím, že se tamní režim ve svých vyhraněných postojích částečně umírnil. Ocenil, že od druhého srpnového týdne Pchjongjang neprovedl žádnou raketovou zkoušku a neuchýlil se ani k jiným provokativním akcím.

ČTK, Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme