Severokorejci se chystají na pohřeb Kim Čong-ila

Nabalzamovaný Kim Čong-il, miliony truchlících i boj o moc. To vše nyní nabízí Severní Korea, která se chystá na masový pohřeb zesnulého vůdce. Pchjongjang v této souvislosti stupňuje velebení Kimových zásluh a zároveň oslavuje pokračovatele jediné komunistické dynastie na světě, Kim Čong-una.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tělo Kim Čong-ila je vystaveno ve skleněné rakvi v Pchjongjangu

Tělo Kim Čong-ila je vystaveno ve skleněné rakvi v Pchjongjangu | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Průběh pohřbu zůstává i necelých 24 hodin před smutečním obřadem tajný, známy jsou tak jen některé střípky. Kim Čong-il byl, stejně jako jeho otec a zakladatel KLDR Kim Ir-sen, nabalzamován a jeho tělo vystaveno v mauzoleu Kamsusan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější dění v Severní Koreji popsal ve Světě o jedné reportér Robert Mikoláš

Vládní rozhlas tak např. mluví o velkém bílém ptáku, který z ramen Kimovy sochy odstraňoval sníh, televize zase nabízí svědectví vojáka pozorujícího pučení stromu, přestože venku bylo 30 pod nulou, apod.

Vytváření mýtu je jedna věc, druhá je ovšem nekompromisní boj o moc a nástupnictví po zemřelém diktátorovi. Ten za nového vládce označil svého nejmladšího syna, Kim Čong-una.

ČTĚTE TAKÉ: Čína má zájem na stabilním předání moci v Severní Koreji

Jakou má skutečně moc, to by mohl napovědět právě zítřejší pohřeb. Už v uplynulých dnech bylo jasně vidět, kdo bude hrát jaké housle. Oficiálně je asi 27tiletý Kim Čong-un jasným nástupcem, vzhledem k nízkému věku a nedostatečným zkušenostem se však neobejde bez pomoci věrných generálů.

Kdo ovládá bomby?

A jedním z těch, kteří budou rozhodovat o dění v zemi, je švagr Kim Čong-ila, Čang Song-ček, a také náčelník generálního štábu. Právě v jeho případě se spekuluje, že má nyní na starosti i severokorejský jaderný arzenál, přestože ministr obrany Jižní Koreje v parlamentu uvedl, že nukleární zbraně KLDR kontroluje přímo nový vůdce Kim Čong-un. To ovšem mnozí experti zpochybňují.

Přitom právě jaderné zbraně působí Američanům, Jihokorejcům a Japoncům největší starosti, podle Soulu totiž má KLDR k dispozici 50 kilogramů plutonia a až deset jaderných bomb.

Nový severokorejský vůdce Kim Čong-un před rakví svého otce | Foto: Reuters

Velkou neznámou také je, zda se pohřbu zúčastní všichni synové zesnulého diktátora. Otazník visí hlavně nad nejstarším z nich. Kim Čong-nama, který měl původně usednout na pomyslný severokorejský trůn, nakonec ale upadl v nemilost a je prý dokonce pod ochranou Číny.

Nechyběly dokonce měl informace, že Kim Čong-nam žijící dlouhodobě v Macau byl chráněn čínskou stranou před hrozbou atentátu. Kim Čong-nam totiž poté, co jeho naděje na nástupnictví vzaly v roce 2001 za své, kdy se snažil dostat do Japonska na cizí pas, otevřeně vystupoval proti myšlence pokračování vlády dynastií Kimů. Nyní má být v Pekingu, zda tedy ale nakonec také na otcův pohřeb dorazí, to se potvrdí až zítra.

Rodinné boje a půtky v KLDR ovšem nejsou ničím novým. Ostatně podobné to bylo i v případě nevlastního bratra zesnulého Kim Čong-ila. Ten totiž už dlouho žije v jakémsi politickém exilu, Kim Pchjong-il působil v minulosti jako velvyslanec KLDR Maďarsku, Bulharsku a Finsku a nyní je na ambasádě ve Varšavě. Když zemřel jeho otec, Kim Ir-sen, tak na jeho pohřbu nechyběl, ovšem státní televize nakonec záběry s ním vymazala.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme