Severokorejci sledovali zahraniční filmy a skončili ve vězení

Přes tisíc Severokorejců se dostalo do vězení za to, že si pouštěli jihokorejské filmy a televizní show. Upozornila na to zahraniční síť uprchlíků z KLDR. Pchjongjang přístup k zahraničním snímkům i hudbě přísně zakazuje a dodržování tohoto nařízení kontroluje i speciální policejní jednotka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Kim Ir-sena na návrší Mansude | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

Severokorejská propaganda tvrdí, že tato kultura, západní i jihokorejská, zatemňuje mysl a je proti ideologické uvědomělosti Severokorejců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Severokorejci sledovali zahraniční filmy a skončili ve vězení. Podrobnosti přidává zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Už dlouhá léta se obyvatelé KLDR v továrnách, zemědělských družstvech i ve školách seznamují s více než stostránkovým dokumentem, který jim říká, jak se mají a naopak nemají chovat.

Vývoj však nezastaví ani přísně střežené hranice, a dnes tak podle některých informací vlastní DVD přehrávač zhruba čtvrtina obyvatel větších měst.

Samotných vyvolených se ovšem tyto zákazy netýkají. Vůdce Kim Čong-il je dokonce proslulý vášní pro americké a hongkongské akční filmy. Údajně má ve své videotéce přes 20 tisíc titulů, mezi kterými nechybí všechny bondovky, Rambo, Godzila či Pátek 13. Slabost má i pro herečku Elizabeth Taylorovou.

Kim Čong-il je mimochodem i autorem knihy o kinematografii. Rád také surfuje na internetu, což obyčejní Severokorejci též nemohou, stejně jako používat mobilní telefon.

Zakázané nosiče se pašují z Číny

Přes všechna nařízení se do nejizolovanějšího státu světa filmy a hudba na DVD a CD dostanou.

Všechna se pašují z Číny, stejně jako ostatní zboží. Nejvíce se totiž přes společnou hranici ilegálně přepravují drogy, staré železo, cigarety a DVD. K nejpopulárnějším patří právě jihokorejské televizní seriály a asijská pop kultura vůbec.

Jak známo, zakázané ovoce nejvíce chutná, a k němu v KLDR patří například i rocková hudba a pop. Úřady se ovšem snaží zabránit jejímu šíření za každou cenu a svědčí o tom i vzrůstající počet lidí uvězněných za sledování cizích filmů. Zapovězené jsou ovšem i jihokorejské účesy nebo oblečení, které mají severokorejské dívky ve stále větší oblibě.

Za porušení těchto zákazů hrozí Severokorejcům vysoké tresty. Pokud jsou odhaleni, mohou ve vězení strávit dva až pět let, čeká je i finanční postih. Podle zprávy zahraniční sítě uprchlíků z KLDR žijících v Jižní Koreji je nyní jen ve věznici v městě Kaesong na 1200 lidí, kteří tajně sledovali jihokorejské filmy a seriály. Ty totiž, stejně jako další pašované zboží, ukazují, že všude jinde, a to i v Číně, lidé žijí mnohem lépe.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme