Severokorejci už téměř měsíc zadržují 85letého amerického válečného veterána

Jmenuje se Merril Newman, je to 85letý veterán z korejské války a už skoro měsíc ho zadržují Severokorejci. Není přitom jediným Američanem v severokorejském vězení a zvláštní vyslanec Spojených států pro Severní Koreu Glyn Davies žádá o jejich propuštění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrální Kim Ir-senovo náměstí v Pchjongjangu

Centrální Kim Ir-senovo náměstí v Pchjongjangu | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

„My samozřejmě vyzýváme Severní Koreu, aby tuto otázku vyřešila a aby propustila naše občany na svobodu,“ řekl.

Severokorejci teď zadržují dva Američany. Kromě Newmana vězní už víc než rok misionáře a průvodce Kenetha Baea, který je korejského původu, ale má americké občanství. Odsoudili ho k patnácti letům nucených prací pro údajné podvracení režimu.

Pro Spojené státy je vždy hodně těžké dostat zadržené občany ven a Severokorejci toho politicky zneužívají. V tomto případě je to o to choulostivější, že jde o 85letého člověka, který navíc trpí srdeční chorobou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zadržení amerického občana v Severní Korei informoval zahraniční redaktor Vít Pohanka

Merrill Newman navštívil Severní Koreu jako turista spolu s dalším důchodcem jménem Bob Hamrdla. Podle jeho výpovědi se Newman dostal těsně před návratem do nějaké diskuze o korejské válce s místním průvodcem nebo průvodci.

Po nástupu do letadla si pro něj přišli uniformovaní příslušníci bezpečnostních sil, přiměli ho vystoupit a od té chvíle nikdo na Západě neví, kde je. To se stalo 26. října. Američané se snaží jeho propuštění domluvit prostřednictvím Švédska, které má na rozdíl od Spojených států v Severní Koreji diplomatické zastoupení.

Je to už šestý případ zadržení amerického občana od roku 2009. Pchjongjang je zatím používal tak trochu jako rukojmí, vymiňoval si za jejich propuštění ústupky při vyjednávání o severokorejském jaderném programu, případně k získání větší potravinové pomoci.

Dá se očekávat, že o něco podobného jde i tentokrát. Problém je, že jde o starého nemocného člověka, a tak se z případu stává i humanitární záležitost.

Vít Pohanka, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme