Severokorejská družice nic nevysílá, podle některých expertů je nefunkční

Severokorejská družice klesá a nevysílá žádné signály. Podle amerických expertů je tak zřejmě mrtvá. Severní Korea nefunkčnost satelitu, který měl kolem Země obíhat jeden rok, nijak nekomentuje. Mezinárodní společenství mezitím dále jedná o přijetí nových sankcí proti KLDR, zejména Čína je však i nadále proti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejská raketa

Severokorejská raketa | Zdroj: ČTK

Satelit nevykazuje žádné aktivity a na orbitu se zjevně propadá. Podle amerických expertů tak jeho mise zcela selhala.

„Družice je nestabilní. Nejen, že rotuje, ale také se všelijak přeotáčí a otáčí. To znamená, že letí v nestabilním režimu, je neaktivní a je zřejmě mrtvá,“ potvrzuje i expert na kosmický výzkum Pavel Toufar.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nefunkční severokorejské raketě mluvil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor ČRo Robert Mikoláš

Hrozí, že se družice zřítí na Zemi.

„Její velikost je 140x60x70 centimetrů, hmotnost kolem 100 kilogramů. Můžeme si ji přirovnat k velikosti automatické pračky. Takové těleso když vstoupí do atmosféry, tak by mělo v podstatě celé shořet. Nic by nemělo dopadnout na zemský povrch. Minimálně nějaké drobné zbytky. Ty by neměly nikoho ohrozit,“ dodává Toufar.

Pchjongjang přesto chce v dobývání vesmíru pokračovat. Vůdce Kim Čong-un už veřejně slíbil starty dalších raket i vynesení nových satelitů. Vesmírný program KLDR je ale především vojenský.

V Radě bezpečnosti OSN probíhá boj o přijetí nových sankcí proti režimu Kim Čong-una.

Start severokorejské rakety UNHA-3 | Foto: Reuters

Podle amerického velvyslance v Pekingu Garyho Locka se Spojeným státům nedaří přesvědčit Čínu, aby přijetí sankcí podpořila.

V Severní Koreji stále platí politika ‚armáda na prvním místě‘ a Pchjongjang, který už má ve svém arzenálu atomové bomby, pokračuje i ve svém raketovém programu.

Start rakety UNHA 3 byl de facto zkouškou střely dlouhého doletu a nyní Severní Korea potřebuje vyrobit hlavice se zbraněmi hromadného ničení, nejen tedy jaderné, které tyto rakety budou schopné unést. A to je největší hrozba, tím spíše, když na tom spolupracují s Íránem.

Hlasatelka severokorejské televize oznámila 12. prosince zprávu o úspěšném startu rakety UNHA-3 i vynesení první družice na oběžnou dráhu a celá země zahájila oslavy historického úspěchu.

Satelit měl na oběžné dráze vysílat ‚píseň generála Kim Ir-sena‘ a ‚píseň generála Kim Čong-ila‘. Raketa do vesmíru odstartovala právě u příležitosti 1. výročí jeho úmrtí.

Robert Mikoláš, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme