Severokorejská dynastie Kimů má dalšího nástupce

Nejmladší syn severokorejského vůdce Kim Čong-ila získal významné pozice v armádě i vládnoucí straně. Kim Čong-un se tak podle expertů pravděpodobně stane nástupcem současného diktátora. Do hodnosti čtyřhvězdičkového generála ho povýšil sám jeho otec, post v Ústředním výboru pak získal na sjezdu vládnoucí Strany práce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přes chatrné zdraví drží pevně moc v rukou. Kim Čong-il a jeho syn Kim Čong-un

Přes chatrné zdraví drží pevně moc v rukou. Kim Čong-il a jeho syn Kim Čong-un | Zdroj: ČTK

Delegáti prvního sjezdu Strany práce od roku 1980 zvolili 27letého Kim Čong-una do Ústředního výboru, kde získal i post místopředsedy vojenské komise. Oznámila to severokorejská vládní agentura KCNA, která dříve informovala také o jeho povýšení do hodnosti generála.

Jméno Kim Čong-una, jehož život je zahalen tajemstvím, přitom jmenovala vůbec poprvé a experti to označují za jasné potvrzení jeho nástupnických ambicí. Jihokorejská média v této souvislosti přirovnávají komunistickou dynastii Kimů k feudálním panovníkům. Právě ve středověku totiž podle nich naposledy vládly na Korejském poloostrově tři generace jednoho rodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v KLDR přiblížil velvyslanec Martin Tomčo na Rádiu Česko

Sjezd zároveň do vysokých funkcí zvolil další členy rodiny Kim Čong-ila, analytici tento krok vnímají jako pojistku pro hladké předání moci, zejména v případě, že by nemocný Kim Čong-il náhle zemřel.

Jak ale Rádiu Česko řekl český velvyslanec v Pchjongjangu Martin Tomčo, s předáváním moci nebude dosavadní severokorejský vládce nijak pospíchat.

„Co je jasné, je, že nadále zůstává u moci Kim Čong-il, který se v dohledné době nechystá nikam odejít, a Kim Čong-un byl povýšen do stranických a vojenských funkcí. Což teoreticky naznačuje, že by mohl být tím, kdo převezme moc v zemi, ale garantovat se to nedá. Ta cesta bude ještě poměrně dlouhá a bude záležet na podpoře armády a na tom, jaká legenda se vytvoří za osobou Kim Čong-una.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničně-politický analytik ČRo Milan Slezák dění v KLDR komentoval na Rádiu Česko

„A pokud bych měl říct, jestli to znamená nějakou změnu v následujících letech, pokud jde o samotný režim tady, to je hodně předčasné. Zatím nic nenaznačuje tomu, že by mělo dojít k nějaké liberalizaci nebo uvolnění,“ uvedl český velvyslanec v Pchjongjangu.

Pokus o vyvážení moci v zemi?

Podle zahraničně politického analytika Radiožurnálu Milana Slezáka konference vládnoucí Strany práce hodně vypověděla o současném stavu severokorejské politiky.

„Zdá se, že severokorejský vůdce je opravdu tak nemocen, jak to média opakují už několik měsíců, ba let, a že se v té tísni obklopuje svou nejužší rodinou. Protože nejde jenom o jeho nejmladšího syna, ale také třeba o jeho švagra nebo sestru,“ uvedl Slezák na Rádiu Česko.

„Dále to vypovídá o tom, co pro Severní Koreu znamená strana. Protože tady máme řídký případ země, která je komunistická, ale v níž strana zcela jasně nemá největší roli, protože její sjezd se nekonal už řadu desetiletí. Pak je samozřejmě otázka, proč bylo zapotřebí tuto konferenci uspořádat, a objevila se provokativní teorie, že tady se prostřednictvím strany snaží Kim a jeho rodina vrátit moc straně a vzít jí trošku od armády.“

„Protože ono sice platí, že kdo vládne Severní Koreji, musí hlavně ovládat armádu, ale ono už dneska není úplně jasné, zda náhodu armáda neovládá ty, kteří vládnou. Takže možná je to i pokus o vyvážení moci,“ upozornil Milan Slezák.

Robert Mikoláš, Marika Táborská, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme