Severokorejská hrozba bude dominovat summitu o jaderné bezpečnosti v Soulu

Severní Korea bude pravděpodobně hlavním tématem na dnes začínajícím summitu o jaderné bezpečnosti v Soulu. Jak varoval americký prezident Barack Obama, Pchjongjang by měl zvážit plánované vyslání rakety dlouhého doletu do vesmíru, jinak mu hrozí další sankce. KLDR se ale brání, že jde jen o satelit, který bude sloužit k mírovým účelům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo konání summitu o jaderné bezpečnosti v Soulu

Místo konání summitu o jaderné bezpečnosti v Soulu | Foto: Kateřina Procházková

Přes padesát světových politiků přijelo na korejský poloostrov jednat v době, kdy Severní Korea oznámila, že v polovině dubna vystřelí do vesmíru svůj první satelit.

Západní země jsou ale přesvědčeny, že půjde o zkoušku rakety dlouhého doletu. Plánovaný severokorejský test odsoudila už řada zemí včetně Spojených státu a Jižní Koreje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Asijská zpravodajka Kateřina Procházková sleduje přímo v Soulu summit o jaderné bezpečnosti

Americký prezident Barack Obama se s jihokorejským protějškem I Mjong-bakem shodl na tom, že na Pchjongjang mohou být v případě uskutečnění testu uvaleny další sankce, o kterých by se mohlo jednat právě na summitu v Soulu. Američané zvažují například neposkytnutí slibované potravinové pomoci.

"Tady na korejské půdě chci promluvit přímo k vůdcům v Pchjongjangu. Spojené státy nemají vůči vaší zemi žádné nepřátelské úmysly. Chceme mír a jsme připraveni to dokázat. Ale musí vám být jasné, že vaše provokace a snahy získat jaderné zbraně nikam nevedou. Nezískají vám respekt světa ani vám nezajistí bezpečnost, povedou jen k další izolaci a k dalším sankcím," prohlásil Obama před začátkem summitu.

Během projevu na univerzitě Obama také uvedl, že Spojené státy mají více jaderných zbraní, než ke své obraně potřebují, a že mohou jejich počty ještě snížit. Na snížení o třetinu do roku 2017 se americký prezident dohodl předloni v Praze se svým ruským protějškem. V květnu chce s Rusy jednat o dalším omezování arsenálu.

V úterý by se měl Barack Obama setkat s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem. V předvečer summitu už ale naznačil, že bude Čínu kritizovat, protože svého severokorejského spojence během posledních deseti let nedokázala přimět ke změně chování.

Summit o jaderné bezpečnosti v Soulu provázejí velká bezpečnostní opatření | Foto: Kateřina Procházková

„Jak Obama uvedl, je jasné, že Peking zajímá především stabilita na čínsko-korejské hranici více než nějaké vyvíjení většího tlaku na Pchjongjang,“ informuje ze Soulu asijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková.

Na summitu v Soulu budou vrcholní politici z 54 zemí světa řešit také íránský nukleární program, bezpečnost jaderných elektráren nebo nukleární terorismus.

Před třemi lety Obama prohlásil, že v budoucnu by svět mohl být bez jaderných zbraní, podle výzkumů Mezinárodní jaderné agentury ale vyhlídky příliš dobré nejsou. Za posledních devět let bylo na světě odhaleno přes dva tisíce případů ilegálního pašování nukleárních zbraní, přes šedesát z nich nebylo nikdy objasněno.

Martina Mašková, Kateřina Procházková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme