Severokorejská média ocenila summit Kim Čong-una a Mun Če-ina. Označila jej za 'historickou schůzku'

Páteční summit vůdců Severní a Jižní Koreje byl „historickou schůzkou“, která umožní začátek nové éry, informovala severokorejská média. Jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un se na setkání shodli, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Severokorejská státní televize a oficiální agentura KCNA rozhovory a závazek obou vůdců ocenily, což je podle BBC poměrně nezvyklý krok.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in na závěr historickém summitu v Pchanmundžomu. | Zdroj: Reuters

„Během rozhovorů si obě strany otevřeně vyměnily názory na záležitosti společného zájmu, včetně otázek týkajících se vylepšení severo-jihokorejských vztahů, zajištění míru na Korejském poloostrově a denuklearizace poloostrova,“ uvedla agentura KCNA.

'Jižní a Severní Korea souhlasí, že...' Přečtěte si celou deklaraci Kima a Muna z Pchanmundžomu

Číst článek

Hlavní severokorejský státní deník zveřejnil na několika stranách přes 60 fotografií ze summitu. Kim Čong-un se v pátek stal prvním vůdcem KLDR, který od korejské války vkročil na jihokorejskou půdu.

Dějištěm první mezikorejské vrcholné schůzky po více než deseti letech byla jihokorejská část pohraniční obce Pchanmundžom, kde Kim pěšky přešel linii oddělující Severní a Jižní Koreu. Na hranici si přitom s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem potřásl rukou.

Během následných jednání se představitelé obou Korejí domluvili na řadě kroků ke snížení napětí na poloostrově. Slíbili mimo jiné, že jejich země ukončí propagandistické vysílání a shazování letáků s propagandistickými texty v pohraniční oblasti a otevřou na hranici styčný úřad. Příští měsíc by se měly konat mezikorejské vojenské rozhovory na vysoké úrovni.

Austrálie a Kanada vyšlou hlídkové letouny

Závěrečné prohlášení rovněž uvádí, že obě Koreje na summitu potvrdily svůj cíl dosáhnout „Korejského poloostrova bez jaderných zbraní“. Mnozí analytici ale pohlížejí skepticky na možnost, že by se KLDR vzdala svého jaderného arzenálu, který vyvíjela a bránila desítky let.

Kim Čong-un: Severní a Jižní Korea se sjednotí. Jsme jeden národ, budeme žít v míru

Číst článek

Historický summit Severní a Jižní Koreje v pátek ihned ocenil i nový americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Před novináři v Bruselu zdůraznil, že bez tlaku, který na KLDR vyvíjela administrativa prezidenta Donalda Trumpa a celé světové společenství, by páteční jednání nebylo možné.

Jak nicméně dodal, dokud se likvidace severokorejských zbraní neuskuteční, tlak světového společenství na KLDR, včetně hospodářských sankcí, bude trvat.

Australský premiér Malcolm Turnbull v této souvislosti v sobotu oznámil, že jeho země vyšle vojenský hlídkový letoun, který bude mít za úkol sledovat severokorejské lodě podezírané z toho, že převážejí zakázané zboží v rozporu se sankcemi OSN.

Podobný krok plánuje i Kanada. Obě země pro své letouny využijí americkou základnu na japonském ostrově Okinawa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme