Severokorejské zbraně mířily do Íránu

Severokorejské zbraně zadržené v polovině prosince v Thajsku byly určeny pro Írán. Bangkok o výsledku vyšetřování informoval Radu bezpečnosti OSN. Zásilku obsahující 35 tun výbušnin, raket i odpalovacích zařízení převáželo letadlo s posádkou pocházející ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpalovací rampy | Foto: GlobalSecurity.org

Letadlo převáželo granáty, střely i komponenty raket typu země-vzduch a směřovalo ze Severní Koreje do Íránu, s touto zprávou se seznámí představitelé RB OSN dohlížející na dodržování rezoluce 1874. Právě ta totiž zakazuje vývoz zbraní z KLDR.

Thajské úřady o podezřelé zásilce informovaly americké tajné služby a na základě jejich údajů bylo letadlo zadrženo. Pětičlenná posádka letadla IL-76 tvořená jedním Bělorusem a čtyřmi muži s kazašským pasem policistům nejprve přiznala, že část nákladu měla vyložit na Srí Lance a část v některé ze zemí Blízkého Východu, spekulovalo se i o Pákistánu.

Pchjongjang získává právě prodejem zbraní ročně zhruba miliardu dolarů, které stalinistický režim při životě.

Od poslední rezoluce Rady bezpečnosti vůči KLDR přijaté mezinárodním společenstvím vloni v červnu jde už o druhý případ zadržení severokorejských zbraní. Poprvé k tomu došlo v srpnu 2008, kdy Spojené arabské emiráty zabavily loď s nákladem určeným pro Írán.

Robert Mikoláš, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme