Severokorejskou raketu v případě ohrožení sestřelíme, varují Soul a Tokio

Pokud se severokorejská raketa odchýlí z plánovaného směru letu, Jižní Korea a Japonsko ji sestřelí. Na summitu o jaderné bezpečnosti v Soulu to oznámili zástupci obou zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Soulu proti zkoušce severokorejské mezikontinentální balistické rakety. Na modelu rakety je připevněna podobizna Kim Čong-una | Foto: Lee Jin-man | Zdroj: ČTK

Pchjongjang chce vyslat svůj satelit na oběžnou dráhu v polovině dubna, u příležitosti 100 let od narození severokorejského vůdce Kim Ir-sena. Podle Západu chce ale otestovat raketu dlouhého doletu s jadernou hlavicí.

Severokorejci už svou raketu převezli na odpalovací zařízení v Tonchang-ri na severozápadě země. Podle odhadů by severokorejská střela mohla dopadnout do Žlutého moře, na území Jižní Koreje nebo Číny.

Soul, Tokio a Peking na summitu o jaderné bezpečnosti potvrdily, že test budou pečlivě sledovat. V případě odchýlení chtějí raketu Jihokorejci i Japonci sestřelit.

Plán Pchjongjangu odsoudil i americký prezident Barack Obama, který v Soulu řekl, že uskutečnění-li Severokorejci plánovaný test, Američané mohou přehodnotit svou slibovanou potravinou pomoc.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme