Severokorejský špion ve Spojených státech měl možná kontakty v Česku

K zatčení občana jihokorejského původu došlo v Los Angeles. Padesátidevítiletý Yai Joung-woong prý odesílal do Severní Koreje šifrované faxy a e-maily. Severokorejský agent měl získávat tajné informace a další špiony, kteří by kontaktovali severokorejské styčné agenty v zahraničí. Schůzky se svými řídícími agenty uskutečňoval v Česku a v Rakousku. Napsala to agentura AFP s odvoláním na Federální úřad pro vyšetřování FBI.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jižní Korea

Vyšetřování případu stále pokračuje. Zatím se neví, zda Yai Joung-woongova činnost Spojené státy poškodila či nikoli. V každém případě byl ale už obviněn, že celníkům nepřiznal 18.000 dolarů, které si přivezl ze svých cest do Evropy v roce 2000. Podle deníku Los Angeles Times však Yai Joung-woongova švagrová popírá, že by byl agent. Ameriku prý zbožňuje a kromě toho "není na špionážní práci dost inteligentní".

Pokud bude Yai Joung-woong ze špionáže usvědčen, hrozí mu až 20 let vězení. K aféře dochází při vrcholící krizi mezi Spojenými státy a Severní Koreou, která odstoupila od dohody o nešíření jaderných zbraní a reaktivovala svůj jaderný reaktor.

Markéta Kaclová, Petra Lazáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme