Severokorejský vůdce Kim Čong-il jede opět do Pekingu

Severokorejský vůdce Kim Čong-il dnes ráno pravděpodobně odjel do Číny. Návštěva údajně souvisí s brzkým jmenování Kimova nástupce. Tím by se měl stát nejmladší vůdcův syn, Kim Čong - wu. V Pekingu bude severokorejská delegace pravděpodobně také žádat o ekonomickou pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Kim Ir-sena na návrší Mansude | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

Návštěvu Kim Čong ila v Číně zatím nikdo oficiálně nepotvrdil. O setkání se severokorejským vůdcem ale informovali dva čínští učitelé. Ti Kima doprovázeli při jeho návštěvě školy v provincii Ťi-lin, na kterou před 80 lety chodil jeho otec.

Přehrát

00:00 / 00:00

O další cestě severokorejského vůdce do Číny mluvil na Radiožurnálu východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Od roku 2000 severokorejský vůdce podnikl šest zahraničních cest, protože se bojí létání a atentátů, uskutečnil je opancéřovaným vlakem. Úřady KLDR o nich vždy oficiálně informovaly až po bezpečném návratu vůdce.

Severokorejský vůdce by se měl v Pekingu setkat i s čínských prezidentem Chu Ťin-tchaem, kterého asi opět požádá o další ekonomickou pomoc. Špatná ekonomická situace KLDR se zhoršila, poté, co OSN zpřísnila sankce vůči severokorejskému režimu po jeho druhém nukleárním testu a odstoupení od rozhovorů o jaderném programu.

Předmětem rozhovorů s čínskými politiky bude pravděpodobně i otázka nástupnictví severokorejského vůdce. Očekává se, že po schůzce vedení severokorejské komunistické strany, která se uskuteční v září, oznámí nástupnictví svého syna.

Kim Čong – wu je na návštěvě Číny pravděpodobně se svým otcem, spekuluje se tedy o tom, že ho chce Kim Čong-il představit čínským potentátům předtím, než ho oficiálně jmenuje svým nástupcem.

Robert Mikoláš, Kateřina Procházková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme