Severokorejští vojáci stříleli na Jihokorejce

Severokorejští vojáci dnes ostřelovali jihokorejské pohraniční jednotky. O incidentu informovala televizní stanice YTN a střelbu potvrdilo i jihokorejské ministerstvo obrany. V přestřelce podle medií nebyl nikdo zabit ani zraněn. Vztahy obou zemí jsou už od březnového námořního incidentu napjaté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-il (uprostřed dolní řady) a Kim Čong-un (druhý zleva v dolní řadě)

Kim Čong-il (uprostřed dolní řady) a Kim Čong-un (druhý zleva v dolní řadě) | Zdroj: ČTK

K incidentu došlo v jihokorejské provincii Kangwon v přísně střežené oblasti demilitarizované zóny, zhruba 118 km od Soulu. Podle televize YTN vystřelili severokorejští vojáci dvakrát přes hranici. Jihokorejské pohraniční jednotky pak palbu třemi výstřely opětovaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Střelbu mezi Jižní a Severní Koreou sleduje zahraniční redaktorka Českého rozhlasu Kateřina Procházková.

Proč začali Severokorejci střílet je záhadou. Někteří odborníci tvrdí, že mohlo jít o reakci na připravovanou instalaci tlampačů, které mají v demilitarizované zóně vysílat protirežimní vysílání, anebo mohli také Severokorejci střílet na vypuštěné padáčky s proti komunistickými letáky.

Napětí mezi oběma Korejemi eskalovalo po potopení jihokorejské válečné lodi severokorejským torpédem, při kterém zemřelo 46 jihokorejských námořníků. Vztahy obou zemí zůstávají napjaté i půl roku po tomto incidentu. V září přerušila Jižní Korea vzájemná bezpečnostní jednání poté, co se Pchjongjang opakovaně odmítl za incident omluvit.

Jihokorejský voják | Foto: Jaromír Marek

V reakci na střelbu už potvrdil jihokorejský generální štáb, že zvýšil svou přípravenost k okamžité militarizaci. Do oblasti už byla taé vyslána vyšetřovací komise z velení jednotek OSN.

Lenka Rafaelová, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme