Severovýchod Filipín pustoší tajfun. Miliony lidí nesmí z domů

Severovýchod Filipín pustoší jeden z největších tajfunů za poslední čtyři roky. Doprovází ho prudký déšť a vítr o síle až 225 kilometrů v hodině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipíny - ilustrační foto | Foto: Zoo Liberec

Z nejhůře postižených oblastí byly evakuovány tisíce Filipínců. Dalších zhruba sedm milionů obyvatel nesmí vycházet z domů. V zemi byla proto zastavena lodní doprava a nelétá se.

Tajfun Megi je letos desátý, ale nejsilnější tamní cyklon. Navíc ho doprovází vichr o rychlosti 225 kilometrů v hodině. Při přechodu hornaté oblasti severního ostrova Luzon ztratil trochu své síly, ale pořád ještě není vyhráno. V současnosti se pohybuje devatenáctikilometrovou rychlostí západo-jihozápadním směrem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kateřina Procházková mluvila v Odpoledním Radiožurnálu o tajfunu na Filipínách

Jelikož se o jeho existenci už vědělo několik hodin předem, filipínská vláda tak stihla evakuovat několik tisíc obyvatel z těch nejpostiženějších oblastí na severu země. Dalším milionům bylo doporučeno nevycházet, zásobit se jídlem, pitím a léky a utěsnit své domy.

K záchranným akcím je pak připraveno několik set vojáků a dobrovolníků. Server BBC dokonce přípravy na záchranné akce nazval přípravami jako na válku. Kromě filipínských armádních vrtulníků je totiž k dispozici i šest transportních helikoptér americké armády, které se právě u Manily účastnily společných manévrů.

Déšť způsobil sesuv půdy

Přesné informace o řádění tajfunu jsou kusé a nepřesné, snad jen, že v těchto hodinách přechází filipínské ostrovy. V provincii Apayao pak způsobil liják doprovázející Megi sesuvy půdy, které zablokovaly cesty. Na moři zase vyvolal několika metrové vlnobití a strhával sloupy elektrického i telefonního vedení.

O škodách se dá zatím pouze spekulovat. Podle filipínských politiků si ale řádění Megi vybere největší daň na zemědělcích. Na Filipínách totiž právě probíhá období sklizně druhé rýže a tento hurikán s mocnými lijáky ji bezostyšně ničí.

Kagajanský guvernér, tedy guvernér jedné z provincií, odhaduje, že tamní pěstitelé rýže přijdou až o 60 procent úrody. Vzhledem k tomu, že Filipíny jsou chudá země a tradiční jídelníček Filipínců je založen na rýži, to přinese zemi opět velké problémy.

Jedinou útěchou může být, že si Megi zatím vyžádal jeden lidský život a nebyl tak hrozný, jako obdobný cyklón z roku 2006, který zničil celé vesnice a zabil okolo tisíce Filipínců.

Megi se sice na Filipínách oslabil, přesto ale pokračuje dál, tedy směrem k Jihočínskému moři. Meteorologové předpokládají, že v úterý by se mohl objevit na jihu Číny a ohrozit ji.

Kateřina Procházková, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme