Severovýchod Slovenska se vzpamatovává z povodní

Povodňová situace na Slovensku se uklidnila. Hladiny některých řek a potoků během noci navzdory vytrvalému dešti začaly klesat, hasiči nezaznamenali další mimořádné situace a pokračují v záchranných pracích. Celkem povodně postihly 40 obcí a škody půjdou do stovek milionů. Nadále trvá zákaz turistických túr do Slovenského ráje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněná řeka Topľa | Zdroj: ČTK

Zákaz vstupu platí téměř pro celé území Slovenského ráje, vyjma asfaltové cesty, která vede k oblíbenému Kláštorisku.

Řeka Hornád strhala dřevěné žebříky v soutěskách, některé stezky se v dešti sesuly do roklin a mnohé soutěsky jsou kvůli vysoké hladině stále neprůchodné. Slovenský ráj uzavřela Horská služba na neurčito do odvolání, dokud záchranáři nezjistí rozsah škod.

Správně patří Slovenský ráj do katastru obce Hrabušice a její starosta Štefan Labuda Českému rozhlasu řekl, že se bude snažit o zpřístupnění Národního parku co nejdříve, možná už v neděli, protože na příjmu z turistického ruchu je závislá polovina vesnice.

Největší záplavovou vlnu zažil severovýchod Slovenska ve středu a ve čtvrtek. Dvě vesnice u Bardejova povodeň úplně odřízla od světa a pomoc obyvatelům zajistila až těžká technika. Vážná situace byla i v obci Čirč u města Stará Ľubovňa, kde voda poškodila asi deset domů. Ve středu si tam živel vyžádal první dvě oběti - 41letý muž a 33letá žena se utopili při záchraně svého majetku.

Záplavy nadále sužují sousední Polsko. Zatímco v centru polských Tater, Zakopaném, hladiny potoků už opadly, povodňové nebezpečí se přesunulo na východ. Voda ohrožuje devět okresů v malopolském a podkarpatském vojvodství.

Z břehů se na několika místech vylila řeka San a hrozí zatopením měst a vesnic po celé délce svého toku. Nejhorší situace panuje ve městě Sanok. Rozvodněný San tam strhl most a zaplavil nábřeží. Záchranáři vyzvali obyvatele ohrožených částí Sanoku, aby opustili své domy a byty.

Podobně své okolí ohrožují i řeky Wislok a Wisloka. Voda už zničila několik mostů a zaplavila stovky hospodářství v jihovýchodním Polsku. Meteorologové upozorňují, že se situace bude dále zhoršovat, protože pršet má až do neděle.

Martin Dorazín, Martin Hromádka, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme