Sex je důležitý i po padesátce, rozhodl štrasburský soudní dvůr

Neúspěšný chirurgický zákrok znemožnil v roce 1995 tehdy padesátileté Portugalce Marii Moraisové pohlavní styk. Podle portugalských soudů však již byla ve věku, kdy sex není tak důležitý jako dříve. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku ale toto posouzení tento týden odmítl, napsala agentura AP.

Štrasbur / Lisabon Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Portugalka Maria Moraisová musela být před dvaceti lety operována kvůli pohlavnímu onemocnění - zánětu Bartholiniho žlázy. Doktoři v centrální lisabonské nemocnici však při zákroku poškodili jeden z nervů a ženě po něm zůstaly těžké bolesti a deprese, nemohla mít pohlavní styk a chodila jen s obtížemi.

Chybí českým seniorům sex? Nový web zodpovídá otázky, na něž se lidé bojí zeptat

Číst článek

V roce 2013 jí soud přiznal odškodné 96 tisíc eur, tedy asi 2,5 milionu korun. Odvolací soud však o rok později tuto částku snížil o třetinu. Panel soudců složený ze dvou mužů a jedné ženy, jimž bylo všem přes 50 let, to odůvodnil tím, že sex už pro Marii není tak důležitý.

Rozhodnutí vyvolalo v Portugalsku pobouřené ohlasy, jedna poslankyně ho označila za „právnictví Tálibánu".

Sexuální diskriminace, rozhodl štrasburský soud

Moraisová se poté obrátila na Evropský soud pro lidská práva a ten poměrem pěti hlasů ku dvěma rozhodl v její prospěch. Portugalští soudci se podle něj dopustili sexuální diskriminace a předpojatosti, když například uvedli, že Moraisová už se nejspíš musí starat pouze o svého manžela.

„V tomto případě nejde ani tak o věk nebo sex jako takový, nýbrž o předpoklad, že sexualita pro 50letou ženu a matku dvou dětí není tak důležitá jako pro někoho mladšího," říká rozsudek, který Evropský soud pro lidská práva zveřejnil toto úterý.

„Tento předpoklad odráží tradiční pojetí ženské sexuality, které spatřuje pouze souvislost s rozením dětí a ignoruje její fyzické a psychologické napojení na seberealizaci žen jako lidských bytostí," uvádí dále soud.

Portugalsko musí ženě zaplatit 85 tisíc korun

Štrasburský soud nařídil Portugalsku vyplatit nyní 72leté Moraisové 3250 eur, v přepočtu zhruba 85 tisíc korun odškodného, a dalších 2460 eur, tedy asi 64 tisíc korun za soudní výlohy.

Uvažování portugalských soudců podle něj svědčí o předsudcích panujících v portugalském soudnictví. Když šlo o muže, ve dvou obdobných případech z let 2008 a 2014 hovořil portugalský nejvyšší soud o ohromném nebo silném mentálním šoku bez ohledu na věk postižených nebo počet jejich dětí.

Právník Moraisové Vítor Ribeiro verdikt Evropského soudu pro lidská práva uvítal. „Je to mezinárodní uznání jedné osobní křivdy," řekl deníku The New York Times. „Ona je velmi fyzicky oslabenou ženou a má pocit, že nespravedlnost, kterou utrpěla v Portugalsku, byla zmírněna," dodal Ribeiro.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme