Rusko používá na Ukrajině systematicky i sexuální násilí, říká Zelenská. Vojáci o něm prý mluví otevřeně

Sexuální násilí se stalo součástí ruského arzenálu s cílem ponížit Ukrajince, prohlásila v pondělí manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská na konferenci v Londýně. První dáma Ukrajiny při této příležitosti podle agentury AFP vyzvala světové vůdce, aby zařadili sexuální násilí během ozbrojených konfliktů mezi válečné zločiny a pohnali pachatele k odpovědnosti.

Kyjev/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská vláda zřídila program poskytující podporu a psychologickou pomoc obětem

Ukrajinská vláda zřídila program poskytující podporu a psychologickou pomoc obětem | Foto: Pedro Nunes | Zdroj: Reuters

Od ruského vpádu na Ukrajinu 24. února se „možnosti okupantů ponížit Ukrajince rozšířily a bohužel, sexuální násilí a sexuální zločiny jsou součástí jejich arzenálu,“ řekla první dáma Ukrajiny. Rusko podle ní používá sexuální násilí „systematicky“ a ruští vojáci o tom hovoří velmi otevřeně.

Sexual violence is a shameful side of Russia's war against Ukrainians. More than 100 cases have only been documented. Many victims still do not find the power to talk about their experience. Explained how we can help them at the worldwide #PSVI Conference in London.

19:12 – 28. 11. 2022

627 3655

„Proto je nesmírně důležité uznat to jako válečný zločin a pohnat všechny pachatele k odpovědnosti,“ řekla na dvoudenní konferenci pořádané britskou vládou k sexuálnímu násilí během konfliktů, jíž se účastní zástupci 70 zemí.

„Bohužel takové válečné zločiny budou ve světě pokračovat, dokud si vojáci myslí, že jim mohou projít bez trestu,“ uvedla Zelenská. Sexuální násilí je podle ní „nejkrutějším způsobem, jak dokázat nadvládu“.

‚Vrcholek ledovce.‘ OSN obdržela 150 stížností na sexuální násilí ruských vojáků na Ukrajině

Číst článek

Podle Zelenské „všichni vědí o obrovském počtu znásilnění“ spáchaných ruskými vojáky. Oběti ale vypovídají ještě méně než obvykle také kvůli strachu, že se útočníci vrátí. Ukrajinská prokuratura vede vyšetřování ve víc než stovce případů sexuálního násilí.

Podle Zelenské jde ale nejspíš jen o zlomek skutečného počtu. Připomněla první vyšetřovaný případ, který vyústil v trestní stíhání. Týkal se ženy znásilněné ruskými vojáky, kteří nejprve zabili jejího manžela.

Ukrajinská vláda zřídila program poskytující podporu a psychologickou pomoc obětem. Zelenská doufá, že by mohlo jít o první krok k vyšetřování a stíhání pachatelů.

Ukrajina se snaží vytvořit podobné iniciativy i mimo své území, například v Česku a Německu, dodala. Britský ministr zahraničí James Cleverly během páteční návštěvy Kyjeva ohlásil novou pomoc i pro oběti sexuálních zločinů spáchaných ruskými vojáky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme