Guvernér New Yorku podle vyšetřovatelů sexuálně obtěžoval ženy. Biden ho vyzval k rezignaci

Guvernér amerického státu New York Andrew Cuomo se dopustil sexuálního obtěžování několika žen včetně stávajících a bývalých státních pracovnic. Závěr vyšetřování v úterý ohlásila státní ministryně spravedlnosti a generální prokurátorka Letitia Jamesová. Cuomo si podle jejích slov počínal v rozporu se státními i federálními zákony, informují americká média. Prezident Joe Biden vyzval Cuoma k rezignaci.

Albany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sexuální obtěžování guvernérem státu New York Andrew Cuomo se netýkalo pouze státních zaměstnankyň | Foto: Andrew Kelly | Zdroj: Reuters

„Domnívám se, že by měl odstoupit,“ prohlásil v reakci na zprávu šéf Bílého domu Biden. K demisi předtím vyzvala Cuoma i demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, která zároveň ocenila ženy, které se nebály o obtěžování veřejně promluvit.

Generální prokuratura vyšetřování spustila asi před pěti měsíci v reakci na obvinění, která se objevovala v médiích. Případ dostali na starost dva nezávislí právníci, kteří podle agentury AP mluvili se 179 lidmi. V konečné zprávě čítající přes 160 stránek pak uvedli, že Cuomo společně se svými poradci vytvořil „nepřátelské pracovní prostředí“, v němž panovaly „strach a zastrašování“.

„Rozhovory a důkazní materiály odhalily hluboce znepokojivý, ale jasný obrázek: Guvernér Cuomo sexuálně obtěžoval současné a bývalé státní zaměstnankyně a porušoval při tom státní i federální zákony,“ řekla Jamesová.

Weinsteina vydali z New Yorku do Kalifornie. Bývalému producentovi tam hrozí 140 let vězení

Číst článek

„Nezávislé vyšetřování zjistilo, že guvernér Cuomo obtěžoval více žen, z nichž mnohé byly mladé, když se dopouštěl osahávání, polibků, objímání a nevhodných poznámek,“ popsala zjištění.

Obtěžování i snaha se pomstít

Zpráva o vyšetřování popisuje, že Cuomovo nevhodné chování se netýkalo jen pracovnic jeho kanceláře, ale i dalších zaměstnankyň státu New York včetně jedné policistky, dále také „členek veřejnosti“. Minimálně v jednom případě se pak Cuomo a jeho nejbližší spolupracovníci údajně snažili dané ženě pomstít, když se svou stížností šla na veřejnost.

Obvinění proti Cuomovi se začala v médiích objevovat v únoru a počet údajných obětí postupně narostl na sedm. Mnoho kolegů z Demokratické strany pak guvernéra vyzývalo, aby odstoupil. Po úterním zveřejnění výsledků vyšetřování demokratický senátní lídr Chuck Schumer a demokratická senátorka Kirsten Gillibrandová uvedli, že zpráva zesiluje jejich volání po rezignaci Cuoma, k níž vyzvali již v březnu.

„Žádný zvolený představitel nestojí nad zákonem. Občané New Yorku si zaslouží lepšího vůdce v úřadu guvernéra. Nadále jsme přesvědčeni, že by guvernér měl rezignovat,“ uvedli ve společném prohlášení.

Americký prezident Joe Biden v únoru uvedl, že pokud vyšetřování vedené generální prokuraturou obvinění potvrdí, Cuomo by měl rezignovat. Myslím, že by kromě toho asi byl i stíhán, dodal prezident. 

V úterý večer prezident Biden v souladu s dřívějším prohlášením vyzval guvernéra Cuoma k rezignaci na svou funkci. 

Guvernérův konec?

Nyní lze očekávat nový tlak na odchod Cuoma z čela New Yorku, kde působí od začátku roku 2011. Podle deníku The New York Times by mohla zjištění z nové zprávy v regionálním parlamentu spustit snahu guvernéra odvolat.

Policie obvinila trenéra stolního tenisu ze zneužití dívek. Sportovní agentura požaduje rázné řešení

Číst článek

Sám Cuomo v zimě jakékoli pochybení odmítal a kritiky vyzýval, aby počkali na závěry vyšetřování. Podle agentury Reuters jeho kancelář vývoj kauzy bezprostředně nekomentovala.

Vyšetřovatelé tvrdí, že Cuoma z různých forem nevhodného chování obvinilo celkem 11 žen. Shledali jsme všech 11 žen důvěryhodnými, uvedla právnička Anne Clarková, která případ vedla společně s bývalým federálním prokurátorem Joonem Kimem.

Výsledná zpráva naopak označila za nedůvěryhodné Cuomovo vysvětlování jednotlivých událostí. Plošné odmítání a neschopnost vybavit si specifické incidenty v podání guvernéra prý neobstojí ve srovnání s detailními a vzájemně se podporujícími vzpomínkami stěžovatelek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme