'Nedokázala ochránit své zaměstnance.' Prokuratura žaluje firmu hollywoodského magnáta Weinsteina

Kvůli sexuální aféře vlivného hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina se nejspíš dostane před soud i jeho filmová společnost. Prokuratura státu New York žaluje Weinstein Company, protože nedokázala ochránit své zaměstnance před sexuálním obtěžováním.

Tento článek je více než rok starý.

New York (Aktualizováno: 8:25 12. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmový producent Harvey Weinstein

Filmový producent Harvey Weinstein | Zdroj: Reuters

Podle newyorské prokuratury vedení společnosti i přes množství stížností na oddělení lidských zdrojů neudělalo nic, aby chování Harveyho Weinsteina nějak usměrnilo.

'Nechtěl přestat, byla to noční můra.‘ Proti producentovi Weinsteinovi vystoupila i Jolie a další hvězdy

Číst článek

Žaloba tvrdí, že asistentky studia měly za úkol zajišťovat vlivnému producentovi sexuální život. Údajně dostaly manuál s instrukcemi, jak všechno zařídit.

Jeden zaměstnanec prý dokonce letěl z Londýna do New Yorku, aby asistentkám vysvětlil, jak se mají oblékat a vonět, aby byly pro Weinsteina atraktivnější. Producentovi řidiči s sebou zase podle prokuratury museli vozit kondomy a injekce proti erektilní dysfunkci.

Weinstein podle žaloby několika zaměstnancům vyhrožoval smrtí jejich nebo jejich příbuzných a zdůrazňoval přitom své vazby na politiky a tajné služby. Newyorská prokuratura žádá Weinstein Company o odškodnění pro oběti. Jeho výši ale zatím neupřesnila.

#MeToo

V souvislosti s kauzou Harveyho Weinsteina zveřejnila herečka Alyssa Milano v polovině října na twitteru výzvu, aby si všichni, kdo se někdy za svůj život setkali se sexuálním obtěžováním, přidali na své sociální sítě dvě slova v jednom hashtagu #MeToo.
„Navrženo přítelem: Kdyby všechny ženy, které byly sexuálně obtěžovány nebo napadeny napsaly 'Já také' do statusu, mohly bychom lidem ukázat rozsah tohoto problému," vysvětlila Milano.
Zpopularizovala tak činnost americké černošské aktivistky Tarany Burkeové, která pod tímto hashtagem bojuje proti sexuálnímu násilí již od roku 2007.

Weinsteinův právník Ben Brafman napsal, že vyšetřování prokáže, že řada obvinění není opodstatněná. Chování hollywoodského producenta prý sice nebylo vždycky bez chyby, ale Weinstein se nikdy nedopustil žádného zločinu. Podle Brafmana naopak Weinstein na rozdíl od dalších vlivných mužů Hollywoodu prosazoval, aby se ženy dostaly do vedoucích pozic.

V případě producenta se ozvalo asi 100 žen, které měl Weinstein podle agentury AFP obtěžovat v průběhu víc než 40 let. Některé ženy producenta obvinily i ze znásilnění. O Weinsteinově nevybíravém chování promluvily herečky jako Salma Hayek nebo Angelina Jolie. Producent ale odmítá, že by někoho donutil k nedobrovolnému pohlavnímu styku.

Tvrzení vyšetřují americká i britská policie, ale Weinstein zatím nebyl z ničeho obviněn. Kauza v říjnu odstartovala hnutí #MeToo, které upozorňuje na případy sexuálního obtěžování.

Pozastavené jednání o prodeji

Majitelé Weinstein Company jednali o prodeji společnosti jiné firmě. Žaloba ale vyjednávání o prodeji pozastavila - tvrdí to zdroje agentury Reuters obeznámené s dosavadními výsledky rozhovorů.

Newyorský ministr spravedlnosti Eric Schneiderman uvedl, že poslal firmu před soud právě kvůli informacím, že obchod Weinstein Company je na spadnutí. To by totiž mohlo oběti připravit o odškodnění.

Studio jednalo o prodeji se skupinou investorů vedenou bývalou členkou Obamovy vlády Mariou Contreras-Sweet. Skupina podle webu Hollywood Insider za firmu nabídla v přepočtu přes 10 miliard korun.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme