Osahávání hostesek, pozvánky na pokoj. Brity otřáslo sexuální obtěžování na charitativní akci

Britskou politickou scénou otřásá další skandál spojený se sexuálním obtěžováním žen. List The Financial Times informoval o charitativní akci určené pouze pro pány, na které údajně docházelo k masivnímu obtěžování hostesek. Mezi účastníky akce byla řada předních osobností britské společnosti. Pro britskou premiérku Theresu Mayovou byla podle mluvčího středeční zpráva listu FT nepříjemným čtením.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

V nedávné době muselo přitom kvůli sexuálním skandálům opustit vládu několik ministrů.

Akce, která v Británii oživila debatu o sexuálním obtěžování, se konala již minulý týden v londýnském hotelu Dorchester. Jejím cílem bylo vybrat peníze na charitu, mezi zhruba 360 pozvanými byli ale výhradně muži, většinou významní podnikatelé, sportovci, novináři a politici.

Organizátoři galavečera z organizace Presidents Club najali přes sto hostesek, mezi nimiž ovšem byly i dvě novinářky listu The Financial Times, které následně popsaly případy sexuálního obtěžování, obscénní komentáře a „opakované žádosti, aby se (hostesky) k hostům připojili v jejich ložnicích v (hotelu) Dorchester“. Jeden z účastníků podle FT dokonce před jednou z hostesek odhalil svůj penis.

Na charitativní akci se podle listu FT dražilo mimo jiné setkání u čaje s guvernérem centrální Bank of England Markem Carneyem, oběd s ministrem zahraničí Borisem Johnsonem, získat v dražbě ale bylo možné třeba i návštěvu striptýzového klubu či plastickou operaci na soukromé klinice, jejímž výsledkem mělo být omládnutí a „okořenění“ vztahu s manželkou.

Pobouřené reakce článek zveřejněný v prestižním britském listu vyvolal téměř okamžitě. Jedna z charitativních organizací už oznámila, že vrátí příspěvky, které v minulosti dostala od organizátorů akce. Styky s Presidents Club přerušila i firma, která si v minulosti kupovala místa u jednoho ze stolů na galavečeru.

Guvernér Bank of England Carney prý nesouhlasil s tím, aby se na akci dražilo setkání s ním. V prohlášení ve středu uvedl, že je „hluboce konsternován“ z toho, že se taková akce mohla vůbec konat. Mluvčí britské vlády uvedl, že o dražbě oběda nevěděl ani ministr zahraničí Johnson.

„Doufejme, že se každý muž, který se účastnil této společenské události, dvakrát zamyslí, než znovu přijme pozvání na akci určené 'pouze pro pány', na které je přes sto hostesek,“ uvedla na twitteru předsedkyně parlamentního výboru pro rovnoprávnost Maria Millerová.

Kauza v Británii vypukla nedlouho poté, co museli vládu premiérky Theresy Mayové opustit v souvislosti se zprávami o sexuálním obtěžování ministr obrany Michael Fallon a vicepremiér a šéf kabinetu Damian Green. Debatu o chování mužů vůči ženám vyvolala loni na podzim kauza hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina.

„Premiérce bylo nepříjemné číst dnes ráno tyto zprávy. Říkám 'zprávy' proto, že zjevně se jednalo o akci, na kterou nebyla pozvána, protože je žena,“ uvedl na žádost o komentář k článku mluvčí britské vlády.

Organizace Presidents Club tvrdí, že díky každoročnímu galavečeru vybrala za posledních více než třicet let už 20 milionů liber (583 milionů korun), které věnovala charitám pomáhajícím dětem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme