Sexuální obtěžování v OSN. 'Pokud to nahlásíte, vaše kariéra končí,' popsaly oběti z řad zaměstnanců

Sexuální obtěžování a nedostatečné vyšetřování v OSN, o tom píše britský Guardian s odvoláním na zdroje mezi zaměstnanci. 15 z těch, kteří deníku poskytli rozhovor, mělo dle svých slov přímou zkušenost se sexuálním napadením. Sedm z nich chování kolegů oficiálně nahlásilo. Podle obětí ale nahlášení často vede ke ztrátě zaměstnání a spravedlnost je v nedohlednu.

Tento článek je více než rok starý.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka OSN. Ilustrační foto.

Vlajka OSN. Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Poměry v OSN popsaly deníku desítky současných i bývalých zaměstnanců. 15 z nich zažilo sexuální napadení - od verbálních útoků až po znásilnění - v posledních pěti letech.

'Čas vypršel, je třeba jednat.' Mocné ženy spustily kampaň proti obtěžování u filmu i mimo něj

Číst článek

Sedm žen svoje zkušenosti oficiálně ohlásilo - to je podle aktivistů cesta, kterou v rámci OSN volí jen málokdo. Zčásti je to ze strachu o ztrátu zaměstnání a zčásti proto, že se obávají, že se nic nezmění, upozorňuje Guardian.

„Pokud to nahlásíte, vaše kariéra je více méně u konce,“ popsala konzultantka, která nahlásila, že byla obtěžována svým nadřízeným, zatímco pracovala pro Světový potravinový program. „Je to něco nevyřčeného,“ dodala.

Zaměstnanci pracující ve více než deseti zemích mluvili s Guardianem pod podmínkou anonymity - veřejné vystupování jim zakazují pravidla společnosti a obávají se odplaty.

Tři ženy, které nahlásily sexuální obtěžování nebo napadení, pochází podle Guardianu ze tří různých úřadů. Všechny ale uvedly, že byly v uplynulém roce donuceny odejít ze svého zaměstnání nebo se setkaly s výhružkami, že bude jejich pracovní poměr ukončen. Údajní pachatelé, včetně vysokých úředníků OSN, zůstávají ve svých funkcích nadále, píše deník.

Lékařská zprávy ani svědci nestačí?

„Neexistují další cesty, jak dosáhnout spravedlnosti. Ztratila jsem i zaměstnání,“ popsala jedna z žen, která tvrdí, že byla znásilněna zaměstnancem OSN, zatímco pracovala na misi ve vzdálené lokalitě.

Ani lékařská zpráva ani výpovědi svědků podle ní nestačily k tomu, aby vnitřní šetření OSN posbíralo dost důkazů a podpořilo její tvrzení. Následkem toho přišla o práci, ztratila víza a strávila několik měsíců v nemocnici. Nyní se ze strachu z perzekuce bojí vrátit do své rodné země.

#MeToo: Weinsteinův případ zmobilizoval ženy na sítích. Hromadně píší o sexuálním obtěžování

Číst článek

Guardian v článku popisuje, že se mu podařilo dostat k dvěma interním dokumentům, které citují obavy dvou zaměstnankyň organizace z nedostatečného vyšetřování podobných případů. Tvrdí, že investigativní tým OSN pro vnitřní záležitosti nedokázal vyslechnout hlavní svědky, v přepisech rozhovorů se objevují chyby, a některé části dokonce unikly mezi ostatní zaměstnance – včetně vysoce postavených úředníků, kteří pak mohli vyšetřování ovlivňovat.

Organizace spojených národů připouští, že nedostatečné hlášení podobných incidentů je problém. Generální tajemník organizace António Guterres proto „udělal z řešení sexuálního obtěžování a zavedení politiky nulové tolerance prioritu“. 

V prohlášení organizace už dříve uvedla, že se bude „zaobírat posilováním kapacit pro vyšetřování takových hlášení a podporu obětí“. Organizace uvedla, že Guterres jmenoval obhájce práv obětí a založil pracovní skupinu pro sexuální obtěžování. Ta má za úkol přezkoumat politiku organizace a posílit vyšetřování.

OSN také slibuje posudek, který se zaměří na rozsah problémů a představí linku pomoci osobám, které potřebují radu či asistenci.

Dlouhodobá kritika organizace

Organizace spojených národů je dlouhodobě kritizována za nedostatečné vyšetřování případů sexuálního obtěžování a vykořisťování obyvatel ve Středoafrické republice a na Haiti mírovými silami OSN. Aktivisté v úřadech OSN upozorňují na kulturu beztrestnosti a umlčování obětí.

V případech vykořisťování domorodých obyvatel nebo zaměstnanců OSN je podle Guardianu těžké stížnosti dosledovat také proto, že mnoho vysokých úředníku má diplomatickou imunitu, a tak se mohou vyhýbat národním soudům. I když diplomatickou imunitu nemají, podobné incidenty se často dějí v zemích, kde je soudní systém nefunkční.

Zaměstnanci OSN se na organizaci často spoléhají nejen kvůli práci, ale také vízům a dalším benefitům, jako je například pokrytí studijních nákladů. Mnoho obětí a svědků proto radši nikdy nepromluví.

dp, kbk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme