Texaští katoličtí duchovní zveřejnili seznam 300 kněží obviněných ze zneužívání dětí

Římskokatoličtí duchovní v Texasu identifikovali asi 300 kněží a další, kteří čelí obvinění ze zneužívání dětí. Informovala o tom v pátek agentura Reuters, podle níž jde zatím o jeden z nejdelších podobných seznamů zveřejněných církví. Ta čelí v USA vyšetřování na státní i federální úrovni kvůli zatajování případů sexuálního zneužívání ze strany farářů.

Houston (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Texaský katolický kostel (ilustrační foto) | Foto: Pisi.de | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 3.0,©

Jména zveřejnilo na internetu 15 texaských diecézí. Stalo se tak poté, co loni v srpnu zpráva velké poroty v Pensylvánii popsala, jak v uplynulých 70 letech více než 300 kněží zneužilo tisíce dětí.

„Texaští biskupové se rozhodli zveřejnit jména těchto kněží v tuto chvíli, protože je to správné a protože chceme pomoci v hojení a navrácení naděje těm, kteří trpěli,“ uvedl kardinál Daniel DiNardo.

Měsíce po pensylvánské zprávě desítky katolických diecézí v USA zveřejnily jména stovek kněží obviněných ze sexuálního zneužívání. Většina z těch, jejichž jména byla v Texasu zveřejněna, je už po smrti, podobně jako v předešlých případech v jiných amerických státech. Některá obvinění pochází až ze 40. let 20. století. Zda na ty, kteří jsou stále naživu, bude podána žaloba, v tuto chvíli není jasné. 

Podle Konference katolických biskupů Spojených států se v Texasu zhruba 30 procent obyvatel 28milionového státu hlásí ke katolické církvi. Jedná se o jedno z nejvyšších čísel v zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme