O zneužívání víte pět let, rezignujte, vyzval papeže Františka bývalý vatikánský velvyslanec

Bývalý vysoce postavený představitel Vatikánu, arcibiskup Carlo Maria Vigano obvinil papeže Františka, že dlouhých pět let věděl o podezřeních ze sexuálního zneužívání, kterých se údajně dopouštěl bývalý americký kardinál Theodor McCarrick. V 11stránkovém prohlášení zveřejněném během papežovy návštěvy Irska Vigano rovněž hlavu katolické církve vyzval k rezignaci, uvedla agentura Reuters.

Vatikán/Boston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František při návštěvě v Irsku. | Foto: Stefano Rellandini | Zdroj: Reuters

Papež přijal rezignaci kardinála Theodora McCarricka, jednoho z předních představitelů katolické církve v USA, teprve letos v červenci. Bývalý washingtonský arcibiskup se stal terčem obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů.

Prosím o odpuštění za skandál a zradu, žádal papež v Irsku kvůli sexuálnímu zneužívání kněžími

Číst článek

„Papež František opakovaně vyzýval k absolutní transparentnosti církve,“ napsal Vigano, který byl v letech 2011 až 2016 papežským velvyslancem ve Washingtonu a současného papeže kritizoval již v minulosti.

Papež má jít příkladem

„V této mimořádně dramatické chvíli pro církev musí uznat své chyby a v souladu s proklamovaným principem nulové tolerance musí být papež František tím prvním, kdo půjde příkladem kardinálům a biskupům, kteří kryli McCarrickovo zneužívání, a spolu s nimi rezignuje,“ dodal.

Jak arcibiskup Vigano uvedl, Františkovi o obviněních proti McCarrickovi říkal již v červnu 2013 po jeho zvolení papežem. Své nynější prohlášení Vigano zveřejnil v několika médiích v Spojených státech a v Itálii. Vatikán zatím nijak nereagoval.

Vatikánští představitelé pak o obviněních věděli údajně ještě dříve. Vigano je podle svých slov již v roce 2006 informoval o podezřeních ze zneužívání seminaristů, kterých se měl dopouštět McCarrick, když byl biskupem v New Jersey mezi lety 1981 a 2001.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme